Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Konec feudálů v Evropě?

Česko

Ostrov Sark, poslední výspa „starého režimu“, se po 450 letech dočkal demokracie

LONDÝN/PRAHA Ještě ve středu byl jeden z Normanských ostrovů ležících v průlivu La Manche poslední evropskou baštou feudálů.

Čtyři sta dvanáct voličů ostrova Sark však nyní - poprvé po téměř čtyři sta padesáti letech - rozhodlo o celkovém obsazení parlamentu, který byl do té doby většinově ovládán nevolenými vlastníky místní půdy.

Osmadvacet křesel v sarkském zákonodárném orgánu, který zde nese název Chief Pleas, bylo předmětem boje sedmapadesáti kandidátů. „Každý má nyní jedinečnou příležitost vzít osud do svých rukou,“ uvedl pro zpravodajství BBC bývalý poslanec Roger Olsen těsně předtím, než se zúčastnil voleb.

Dodal, že změna směrem k demokracii pro něj znamená novou historickou epochu ostrova Sark a že nastal čas nových výhledů a možností.

Ústava ostrova Sark byla upravena tak, aby odpovídala evropským zásadám o lidských právech. Volební klání však místní obyvatele rozdělilo na ty, kteří chtějí zachovat tradiční podobu sarkské samosprávy, a na ty, kteří by rádi prosadili hlubší reformy.

Za změny politického systému na ostrově dlouhodobě lobbují především investující podnikatelé. Kromě plně voleného parlamentu prosazují rovněž voleného čelného představitele vlády, který má doposud také pravomoc vrchního soudce.

Magnáti zavřeli své podniky O tom, že místní obyvatelé osud do svých rukou skutečně vzali, nesvědčí jen sedmaosmdesátiprocetní volební účast, ale také konkrétní dopad, který výsledky voleb přinesly bezprostředně po skončení sčítání hlasů.

Veškeré své obchodní podniky na ostrově Sark se po parlamentních volbách rozhodli zavřít milionářští podnikatelé -bratři David a Frederick Barclayové, již vlastní například britský list The Daily Telegraph. V přelomových volbách zde totiž uspěli jen dva z devíti jimi podporovaných kandidátů. „Je nadmíru jasné, o co v těchto volbách šlo,“ řekl deníku Telegraph Gordon Dawes, právník bratří Barclayových. „Šlo o hlas pro nebo proti dalším investicím Barclayových na ostrově. Lidé vyjádřili svůj postoj a Barclayové na něj odpověděli. Kdo by pokračoval v investování do společnosti, která ho tímto způsobem odmítla? “ dodal.

Podle agentury AFP tak Barclayové na ostrově uzavřou své hotely, restaurace, dětské zábavní centrum i salon krásy. Lidé tak přijdou asi o stovku pracovních míst. Dědičný úřad feudálního pána Ostrov Sark, ležící asi třicet kilometrů od francouzského pobřeží, byl až doteď spravován feudálním pánem a parlamentem, který tvořila čtyřicítka nevolených vlastníků půdy a pouhá dvanáctka volených zástupců.

Ke změně místní ústavy došlo v roce 2006, kdy se obyvatelé rozhodli plně volit své parlamentní zastupitele. Dědičné postavení nevoleného feudálního pána však zatím zůstává. Současný místodržící Michel Beaumont řekl, že věří, že po něm úřad převezme jeho syn.

„O co ve volbách šlo, je jasné. O hlas pro nebo proti dalším investicím bratří Barclayových na ostrově.“

Sark

Ostrov o rozloze 5,45 km2 je součástí Normanských ostrovů, které se nachází v kanálu La Manche nedaleko francouzského pobřeží

Autor: