28. prosince 2011 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec KSČM kvůli kondolenci? Přehnané, míní odborník

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 39Diskuse
Vojtěch Filip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Vojtěch Filip, šéf českých komunistů minulý týden zaslal soudružskou kondolenci do KLDR, kde si "velmi váží" zesnulého Kim Čong-ila za to, že se "obětoval pro blaho korejského lidu". Zakázat stranu kvůli kondolenci? Přehnané, reaguje odborník na ústavu Jan Kysela.

LN Mohl Vojtěch Filip kondolencí představitelům represivního režimu skutečně porušit ústavu?
Mám pocit, že pátý článek (politický systém je založen na volné soutěži politických stran respektujících demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování zájmů - pozn. red.) se vztahuje spíš k tomu, co se děje u nás než v Severní Koreji. To, kdo komu kondoluje, vypovídá něco o něm samotném. Že bych si ale na základě toho mohl vytvořit obraz politika, z něhož lze vyvozovat, jestli je jeho strana přípustná či nepřípustná, to mi přijde přehnané.

ČTĚTE VÍCE:

LN Myslíte, že by někdo uspěl s trestním oznámením?

K trestným činům, které by mohl někdo spáchat tím, že si něco myslí, eventuálně něco říká, jsem velmi skeptický. Jsou mi bližší americké doktríny, které zkoumají nejen to, kdo co říká, ale také za jakých okolností to říká, v jakém kontextu. Když pronesete rasistický výrok doma u krbu, tak to má jiný význam než třeba před synagogou. Kondolence je přece jen trochu něco jiného než volební program.

LN I když taková slova pocházejí od předsedy parlamentní strany?
Kdyby v té kondolenci gratuloval, že se mu podařilo pomocí cíleně vyvolaného hladomoru způsobit smrt milionům lidí, bylo by to jiné, ale nic takového tam není.

Policie prověří jestli šéf KSČM neporušil zákon

Policie prověří, jestli předseda KSČM Vojtěch Filip neporušil zákon, když poslal kondolenční list severokorejskému režimu, v němž chválí zesnulého diktátora Kim Čong-ila.  "Tímto podnětem se budeme z úřední povinnosti zabývat," řekla Právu bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Filip na své kondolenci nevidí nic závadného. "Česká republika má s KLDR normální diplomatické styky. Poslal jsem jen běžné vyjádření soustrasti a nevidím na tom nic divného. Stejně tak jsem držel minutu ticha za Václava Havla.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) míní, že by orgány činné v trestním řízení měly prověřit, zda Filip neporušil zákon, když vyjádřil sympatie k hnutí založenému na potlačování lidských práv a svobod. "Můj první dojem je, že se nejedná o trestný čin, spíše o nepřímé jednání.

Šéf KSČM pozdravuje soudruhy

„Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu, zajistil bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sjednocení Koreje. Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná nynější smutek a nadále povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu ve Vaší krásné zemi. Přijměte prosím můj soudružský pozdrav.“


Jan Martinek, ČTK
  • 39Diskuse