Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Konec palestinského rozkolu? Hamás se chce usmiřovat

Slovensko

  15:52
GAZA CITY/RAMALLÁH - Hnutí Hamás se prý po uznání Palestiny v OSN usmíří s Fatahem. "Nastala chvíle pro smíření obou palestinských skupin," prohlásil šéf radikálního hnutí ovládající pásmo Gazy. Na návštěvu by tam měl přijet i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Bude to jeho první cesta do pásma od roku 2007, kdy Hamás toto území ovládl.

Vůdce Hamásu Chálid Mišál foto: Reuters

"Hamás se dostal z izolace a nastala chvíle pro smíření obou palestinských skupin," uvedl lídr hnutí Hamás Chálid Mišal. Nedávné boje v pásmu, které stály životy 162 Palestinců, označil za strategii, která je ve shodě s Abbásovou úspěšnou žádostí o uznání Palestiny jako nečlenského státu OSN. Ve Valném shromáždění se pro Palestinu ve čtvrtek vyjádřilo 138 zemí. Proti jich bylo včetně Izraele jenom devět a mezi nimi také Česká republika.

Palestina v OSN: 138 zemí pro, 9 proti

Politický vůdce ilamistického hnutí dodal řekl, že nedávné boje v pásmu pomohly dostat Hamás z izolace. "Poprvé bylo příměří uzavřeno za podmínek diktovaných Hamásem a za přítomnosti Američanů," řekl. V Káhiře, kde se o příměří vyjednávalo, byla kromě jiných i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás

Hamás vznikl jako odnož egyptského Muslimského bratrstva a zničení Izraele je jedním z bodů jeho charty. Za vlády Mišala Hamás připustil, že by palestinský stát mohl vzniknout v pásmu Gazy, na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, což je také názor Fatahu. Předtím Hamás připouštěl jen návrat k historické Palestině.

Uznání OSN, součást odboje
Chálid Mišal uvedl, že si přeje, "aby bylo uznání v OSN považováno za součást národní strategie, která zahrnuje odboj, který je úspěšný v Gaze a je příkladem schopnosti Palestinců vytrvale bojovat proti okupantovi".

Izrael podle Mišala při vyjednávání neustoupí, pokud Palestinci neukážou sílu. "Všichni Palestinci, kteří si přejí stát, si musejí uvědomit, že cesta k němu vede přes (ozbrojený) boj a vytváření tlaku na izraelského nepřítele ze strany Arabů a Palestinců," řekl.

Pro Palestinu jako nečlenský stát ve čtvrtek hlasovalo 138 zemí. Kromě tradičních spojenců jako Rusko a Čína, to byly z evropských zemí Francie, Španělsko, Itálie, Belgie, Norsko, Švédsko, Rakousko nebo Švýcarsko. Mezi těmi, jež se hlasování zdržely, bylo Německo, Británie, Austrálie, Slovensko, Polsko, Maďarsko nebo Rumunsko a Bulharsko. Palestinci získali přístup k debatám v OSN a také možnost vstupu do mezinárodních institucí včetně Mezinárodního trestního soudu (ICC).

O tom, zda před ním budou moci vznášet obvinění proti Izraeli, se před hlasováním hojně diskutovalo. Soud dnes vydal pouze krátké prohlášení, v němž se uvádí, že právní dopad čtvrtečního hlasování studuje. V dubnu odmítl palestinskou žádost o posouzení toho, zda se Izraelci za bojů na přelomu 2008 a 2009 nedopustili válečných zločinů. Palestinci tehdy jednostranně soud uznali, ale prokurátoři ICC rozhodli, že jurisdikci této instituce může přijmout jen mezinárodně uznaný stát.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!