Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Konec střídání času se odkládá. Vyhlášení Evropské komise bylo předčasné, tvrdí Ťok

Sedm z deseti Čechů čeká zklamání. Právě takový podíl obyvatel totiž touží po konci střídání zimního času s letním. A tak když Evropská unie loni vyhlásila, že s posouváním ručiček bude utrum, tito lidé se těšili, že to letos v březnu, respektive říjnu udělají naposled. Nyní je jasné, že se tak nestane letos ani příští rok.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JZ

J. Zajac 583

17. 1. 2019 16:03

Opět sociální inženýrství - poručíme větru dešti. MY víme co je pro plebs nejlepší. A propo: před lety zavedli v Číně desetidenní pracovní týden. Jelikož lidi začali mít zdravotní problémy a kolabovat tak se museli vrátit k týdnu sedmidennímu. Kolik lidí odnese "experiment " s celoročním letním časem svým zdravím?

0 0
možnosti
KS

K. Stržanovský

17. 1. 2019 5:48

Jak se máme domluvit na řešení obtížných věcí, když se nedokážeme domluvit ani na takové prkotině?

0 0
možnosti
JN

17. 1. 2019 4:29

Za sebe mohu říci, že pokud chce někdo zrušit střídání času, tak je mi to jedno. Nemám problém se střídáním, určitě nebudu mít problém ani s tím, když se střídání konat nebude. Ovšem ruku zvednu jen a jen pro ponechání tzv. letního času celoročně.

Jinak si myslím, že bez jasného nařízení z centra to nepůjde, protože není možné, aby se lidé v tolika zemích sami domluvili na stejném řešení. A ono to je skutečně tak, že je nutné, aby v Evropě byl ten čas jednotný. Alespoň něco...

0 0
možnosti
MR

16. 1. 2019 23:33

Jak vidno, oříšek bude těžko louskat i Evropská komise. Ale řešit pitomosti a buzerovat, to jim jde jako po másle. Něco mi to připomíná, jenom si nemohu vzpomenout, co.

0 0
možnosti
KS

K. Stržanovský

17. 1. 2019 5:49

Zrovna tohle pitomost je, ale po másle to nejde.

0 0
možnosti
PR

16. 1. 2019 23:00

Ta paní Sunová je hloupá ženská. Co je lidstvo lidstvem, vzdycky se v létě vstávalo o hodiny a hodiny dříve než v zimě. Ve fylogenezi člověka vždy kopíroval rytmus spánku a bdění východ a západ slunce. Tak tomu chtěla evoluce a tak tomu bylo až do nástupu elektrifikace, která přirozený diurnální rytmus totálně znásilnila. A pokud někomu vadí náhlost jarní proměny času, co mu brání, aby už od začátku března den co den vstával o dvě minuty dříve? Do konce měsíce mu to přesně dá tu hodinu ...

0 0
možnosti
PP

16. 1. 2019 22:34

7 z deseti ?

To spočítal kdo?

Pokud by se měl nechat jen zimní čas, tak k tomu doufám nikdy nedojde.

To raději 2x ročně přetáčet hodiny než mít v létě všechno kratší ( krátká noc protože bude ve tři ráno svítat a krátký den protože slunce zapadne o hodinu dříve) Pochybuju že tohle chce 7 z 10 Čechů.

Jestli se dělal nějaký průzkum o zrušení času , tak myslím že minimálně polovina respondentů na takovou variantu vůbec nepomyslela a počítali jako já , že by byl zaveden letní.

Takže to raději nechat vše při starém!

0 0
možnosti
JK

16. 1. 2019 21:23

„Vědecké důkazy, které jsou v současné době k dispozici, naznačují, že zavedení trvalého standardního, tedy zimního času je nejlepší volbou pro veřejné zdraví. Zajistí to lidem v zimě více expozice rannímu světlu a v létě budou lidé méně vystaveni večernímu světlu. "

Čo je to vedecký paškvil? Tak v zime je svetlo "dobré" a v lete "zlé"? Teraz býva začiatkom leta svetlo už pred štvrtou, ak by bol zavedený permanentný zimný čas, tak by to bolo už pred treťou...

Rozmýšľal niekto nad tým, že naopak by sa znížila bezpečnosť - či už na uliciach alebo na cestách - je tisíckrát dokázané, že počas tmy je násobne viac nehôd ako počas svetla - samozrejme po prepočte na počet áut.

Striedanie časov nie je ideálne, ale je to najmenej zlé zo všetkých zlých riešení...

0 0
možnosti
RP

16. 1. 2019 18:55

Říšští komisaři využijí rozdílných názorů jednotlivých zemí k tvrzení, že bez nich to prostě v Evropě nejde a rozhodnou blahovolně za nás.

0 0
možnosti
PS

16. 1. 2019 18:37

Prej "my" zimní. Tím je myšlen samozvany Babiš?

0 0
možnosti
JK

Být v podmínkách Moravy vystaven "rannímu světlu" před čtvrtou ráno? To je pro organismus zdravé? V dobách, kdy většina lidí pracovala v zemědělství, snad ano, domácí zvářata se už hládila o krmění, ale v 21. století?

Časová pásma jsou arbitrární, astronomický čas je na každém místě odlišný. Když má tedy celý stát - a natož celá EU - mít stejný čas a když pracovní rytmus po celé Evropě je podobný, je argument vědců o časném ranním světlu jako prospěšném na vodě. Pro lidi v nějteré zeměpisné délce a šířce bude zimní čas v létě "tak akorát" - pro Španěly snad ano. Pro země ve východní polovině EU sotva. Lidé budou trpět krátkým spánkem, únavou a steskem po volnočasových aktivitách, protože na ráno před prací většinu z nich nepřesunou a večer bude celý rok brzy tma.

0 0
možnosti
HP

H. Poláková

16. 1. 2019 18:54

Mě by zimní čas více než v létě vadil na podzim a na jaře. V létě je světla relativně dost, ale proč chodit z práce domů potmě v říjnu a dubnu?

0 0
možnosti