Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Konopí pěstované státem či firmami? To chce debatu

Česko

V Česku především chybí pracoviště, která by měla zájem konopí zkoumat, říká Michal Miovský, který vede Centrum adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK.

* Jaká je situace testování léčebných účinků konopí v Česku?

Naše legislativa není taková, že by zcela znemožňovala výzkumy léčebných účinků látek z konopí. Na úrovni zvířecích studií není žádný limit, potíž trochu nastává u klinického výzkumu, kdy se pracuje už s lidmi. Je sice možné takové výzkumy provádět, ale je kolem toho více papírování a pro ta pracoviště to znamená trochu průkopnickou pozici. Legislativa je v tomhle zbytečně přísná, mohla by být mírnější.

* Takže se u nás víc netestuje právě kvůli legislativě?

Hlavní svízel je jinde: je tu málo výzkumných týmů, které by měly zájem. Máme mnoho pracovišť, která by připadala z odborného hlediska v úvahu. Ale věnují se jiným oblastem a neprojevují příliš zájem o testování konopí. Pomohlo by, kdyby to stát označil za prioritu.

* Jak daleko dosavadní výzkumy vůbec jsou?

Především toho pořád moc nevíme o účincích kombinace látek z konopí. Není jisté, že všechny ty pozitivní účinky dělá jen THC, i když je klíčovou látkou. Ale ukazuje se, že stále dost nevíme, jak působí v součinnosti s jinými látkami obsaženými v konopí. Na to jsou potřeba stovky studií, všechny se samozřejmě nemusí dělat v Česku. Je to ale výzkum na příštích 10 až 30 let a už včera bylo pozdě začít.

* Jsou jiné země ve výzkumu dál než Češi?

Zajímavý je izraelský model. Tam funguje státem kontrolované pěstování přírodního konopí. A to za přísně nastavených podmínek – použitých hnojiv, míry osvětlení, doby přesazování a podobně. Poměrně daleko je Kanada a snaží se i jiné velké země – Německo, Francie či Velká Británie.

* Jak by to mohlo fungovat tady?

Jsou tu zastánci obou možných modelů – jeden proud říká, že bychom mohli výzkum přenést na farmaceutické firmy, druhý prosazuje spíše pěstování pod dohledem státu. Za zvážení by stála i kombinace obojího. Ale o tom by se měla vést odborná diskuse, která by porovnala výhody a nevýhody těch modelů i zkušenosti ze zahraničí.

* Co soudíte o nápadu, že by se na léčebné účely využívalo konopí zabavené z pěstíren?

Vnímám pozitivně, že se o takových věcech vůbec začíná uvažovat. Potíž je, že takové konopí se pěstuje za nekontrolovaných podmínek. Klade se u něj důraz na co největší obsah THC a rychlost růstu rostlin. Nevíme, jaká hnojiva a osvětlení na to byla použita a hlavně jak bylo takové konopí sušeno a zda není napadeno například plísní a podobně. Z těchto důvodů je to problematické. Pokud by se ovšem při studiích prokázalo, že se dá využít samotné extrahované THC, že by v kombinaci s něčím dalším mělo potenciál pro léčbu, tak by šance pro využití zabaveného konopí byla.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...