Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Konvičkova hra na IS? Nechybovali jsme, všechny jsme informovat nemohli, říká policie

Česko

  12:22aktualizováno  15:19
PRAHA - Pražská policie i pražský magistrát odmítají jakékoli pochybení v souvislosti s nedělní akcí pořádanou Martinem Konvičkou. Policisté prý nemohli informovat každého na náměstí, že nejde o skutečný útok, úředníci zas prý neznali podrobný plán, a tak akci nemohli předem zakázat. Jednání odpůrců islámu úřad primátorky Adriany Krnáčové (ANO) odsuzuje.

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do centra Prahy přijeli převlečeni za bojovníky Islámského státu, křičeli Alláhu akbar a stříleli do vzduch z maket samopalů. Na místě vypukla panika. foto: ČTK

Extremista Martin Konvička přijel v neděli po obědě na Staroměstské náměstí převlečený za džihádistu, jeho kumpáni pálili do vzduchu z atrap samopalů a mávali vlajkou Islámského státu. Ale zatímco se on a jeho příznivci bavili, řada lidí, převážně cizinců, v centru Prahy prožívala chvíle intenzivní hrůzy. Domnívali se, že jsou přítomni teroristickému útoku. (více čtěte ZDE)

Úředníci z pražského magistrátu věděli, že na shromáždění pořádané Konvičkou přijedou herci-vojáci. Tvrdí ale, že akci, kterou posléze ukončila policie, dopředu zakázat nemohli, protože neměli bližší informace o tom, co přesně budou aktéři dělat. Uvedl to mluvčí úřadu Vít Hofman s tím, že magistrát jednání účastníků důrazně odsuzuje a chce „uvést na pravou míru několik faktů“.

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do...
Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci, při níž vyděsil desítky lidí, pivo...

„Pokud by z oznámení bylo jasné, že by shromáždění mohlo vyvolat násilí nebo mohlo ohrozit skupinu obyvatel, shromáždění by magistrát zakázal. Z oznámení tyto skutečnosti však nebyly patrné,“ stojí v oficiálním prohlášení pražského magistrátu.

Sama primátorka Krnáčová by prý takovou akci zakázala. „Pan Konvička je asociální blázen a jemu bych žádnou akci nepovolila. Nesouhlasím s přijímáním imigrantům, ale taky si nemyslím, že je normální jezdit se zbraněmi po staroměstském náměstí a vyvolávat strach a paniku,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

Akce prý nebudila pochybnosti

Úřad veřejná shromáždění nepovoluje, jejich svolavatelé mají jen povinnost akci předem oznámit. Oznámení musí kromě informací o svolavateli a místě obsahovat účel setkání, čas jeho začátku a ukončení, odhadovaný počet účastníků a počet pořadatelů. Na úřad musí dorazit nejpozději pět dní před akcí.

Další akce? S humorem do Mekky

Oznamovatelem nedělní akce byl Martin Vítek. Stejný svolavatel má na úřadě ohlášené už další shromáždění. Na 11. září plánuje na chodníku před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici akci "s humorem do Mekky - akce proti terorismu a za demokracii".

Celou akci, která podle vyjádření magistrátu i policie nebudila pochybnosti, dohlíželi zástupci úřadu přímo na místě. Takovou povinnost jim totiž ukládá zákon. Jejich úkolem je zkontrolovat, zda se jedná skutečně o oznámené shromáždění, sledují průběh shromáždění a vyhodnocují, jestli nejsou důvody k rozpuštění shromáždění.

Na ty přišli zástupci úřadu Krnáčové až v momentě, kdy na místě vypukla panika. Podle popisů svědků zaznívaly výstřely z atrap samopalů, turisté i další návštěvníci historického pražského centra se hnali pryč z náměstí. Báli se o život. Nikdo v tu chvíli totiž netušil, že se jedná o podivné představení extremistů, kteří se zaštiťují odporem proti islámu, a nikoliv o reálný útok.

Konvička vyděsil desítky lidí. ‚Jsem spokojený, ještě jsme chtěli symbolicky Zemanovi uřezat hlavu’

Děsivou situaci popsal například číšník z Restaurace U Zvonu. „Zničehonic jsem slyšel dávky ze samopalu. Byl to reálný zvuk střílení a v téhle době je to dost děsivé.“

Konec akce tak přišel až poté, co lidé prchali z místa a skrývali se v okolních budovách. „V případě nedělního shromáždění úředníci vyzvali svolavatele k ukončení akce okamžitě, jakmile jednání účastníků začalo způsobovat paniku a naplňovalo znaky možného ohrožení skupiny obyvatel,“ uvedl Hofman.

Konvičkova akce by mohla mít dopad na turismus

Nedělní akce Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí by mohla odradit zahraniční turisty od návštěvy České republiky, pokud o ní bude informovat zahraniční tisk, především v Evropě a USA. Řekl to místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

"Jsme dlouhodobě pokládáni za velmi bezpečnou destinaci a akce podobného typu mohou velmi snadno tento obraz ČR zbořit," uvedl Papež. Akci označil za velkou trapnost, která snad nebude mít trvalejší dopad na počty zahraničních turistů

Pochybnosti ale budí policejní postup. Svědci totiž popsali situaci tak, že zasahující strážníci nemírnili paniku vyvolanou předstíráním teroristického útoku takzvaným Islámským státem. Mnozí si tak poměrně dlouho mysleli, že jde o reálné nebezpečí.

Na otázku, proč policie na místě neinformovala občany, kteří se báli o život a neměli dostatek informací, mluvčí Holan odpověděl: „Po vyvstalé dramatické situaci jsme v rámci možností občany určitě informovali, avšak při množství osob nacházejících se na náměstí a rozloze této plochy určitě nebylo možné informovat každého jednoho přítomného“. Na místě zasahovaly tři desítky policistů včetně těch z antikonfliktníh týmu.

Policisté navíc ještě před zahájením akce kontrolovali rekvizity účastníků. „Zbraně nejevily žádné známky závad. Policisté nedošli k názoru, že by jejich držením mělo docházet k jakémukoliv protiprávnímu jednání,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan k tomu, že převlečení herci stříleli slepými náboji.

„Kontrola probíhala v souladu se zákonem. Policisté se zaměřili především na kontrolu dodržení parametrů stanovených zákonem o Zbraních a střelivu, kdy v tomto směru neshledali žádné nedostatky,“ rozvedl dále. Nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by policisté na místě události jakkoliv pochybili.

Krnáčová ale vidí rezervy. „V té žádosti se o maketách zbraní hovořilo, ale to není podstatné, ta žádost neměla být povolena tak jako tak. Je to naprosté selhání toho úředníka a já z toho budu chtít vyvodit personální důsledky,“ uvedla den po incidentu.

GIBS vyhodnocuje informace

Chování policie nicméně už vyhodnocuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Akce tohoto typu příslušníci inspekce monitorují, vyhodnocují dostupné informace,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Selhání úředníka, zlobí se Krnáčová

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měla být nedělní akce Iniciativy Martina Konvičky úřadem zakázána. "Je to naprosté selhání toho úředníka a já z toho budu chtít vyvodit personální důsledky," řekla ČTK. (více ZDE)

„V případech, kdy vedou informace k podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníků bezpečnostního sboru a je zde působnost GIBS, pak konají v souladu s trestním řádem,“ doplnila s tím, že stejný postup uplatní i při hodnocení nedělní Konvičkovy akce.

Pražská policie celou věc šetří jako podezření z výtržnictví a ne jako podezření ze šíření poplašné zprávy. „Událost prověřujeme pro podezření z trestného činu výtržnictví proti neznámému pachateli. K přakvalifikování z trestného činu šíření poplašné zprávy na výtržnictví jsme přistoupili po konzultaci se státním zástupcem,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.