28. prosince 2009 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kosovští Albánci po válce kšeftovali s orgány Čechů, tvrdí prokurátor

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Operační sál (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operační sál (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Kosovští Albánci po skončení války se Srbskem odebírali orgány mimo jiné i Čechům a prodávali je do ciziny. V rozhovoru pro srbský deník Blic to prohlásil prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčevič.

Kosovští Albánci odnímali orgány zajatým vojákům i civilistům a prodávali je. Mezi oběťmi byli také cizinci, a to Rusové a Češi.

Všichni prý skončili v tzv. žlutém domě v albánském Burelu. Zde měli specialisté najatí tehdejší Kosovskou osvobozeneckou armádou zajatcům ve speciální pitevně odebrat ledviny, jádra a srdce a nedobrovolné dárce povraždit. Orgány pak podle Vukčeviče mířily na "Západ i Východ, do Turecka i Saúdské Arábie".

"Při vyšetřování obchodování se srbskými orgány v Kosovu jsme učinili velký pokrok. Před několika dny jsem o tom informoval švýcarského senátora a speciálního vyslance Rady Evropy Dicka Martyho", řekl v rozhovoru pro Blic Vukčevič.

"Zjistili jsme jména lidí, kteří věděli o takzvaném žlutém domě. S některými z nich jsme již mluvili, většina svědků se ale bojí vypovídat," uvedl. Podle něj se mezi oběťmi nacházeli zejména Srbové a obyvatelé nealbánského původu z Kosova, mezi nimi ovšem bylo ale i několik Rusů a tři Češi.

Kosovští Albánci označují tvrzení Srbů za naprostý výmysl.

Lidovky.cz, tesTereza Šupová
Najdete na Lidovky.cz