Koudelka nechápe, že se naučil i létat

PLANICA Skokan na lyžích Roman Koudelka se rozloučil se sezonou devátým místem v posledním závodě Světového poháru v letech ve slovinské Planici.

Devatenáctiletý český reprezentant tak zaznamenal nejlepší umístění v letech v kariéře. Z vítězství se radoval Harri Olli z Finska, již jistý vítěz SP Gregor Schlierenzauer skončil pátý.

Vyrovnaný osobní rekord Koudelka těžil z toho, že první kolo bylo kvůli velkému větru a obavám o bezpečnost skokanů restartováno. První skok mu nevyšel, ale při opakovaném pokusu doletěl do vzdálenosti 201,5 metru, čímž si vyrovnal osobní rekord a patřilo mu osmé místo. V druhém kole Koudelka skočil 195,5 metru a v konečném pořadí si o jednu příčku pohoršil.

„Jsem moc spokojený, ale po pravdě řečeno úplně nechápu, jak to, žemi to na letech začalo tak jít,“ uvedl Koudelka, který byl v prvním pátečním závodu kvůli nevyhovující kombinéze diskvalifikován. „V kvalifikaci byla v pořádku, pak ne. Nechápu to,“ řekl.

Olli si pro třetí triumf v závodech SP v kariéře doletěl díky výkonům 211 a 219,5metru. Na druhém místě skončil Polák Adam Malysz, o třetí místo se podělili domácí Robert Kranjec a Švýcar Simon Ammann. Rozhodčí rekord nechtěli V prvním kole byl na spadnutí světový rekord, rozhodčí ale úvodní část dvakrát restartovali a snížili nájezd. Nejvíc na to doplatil Schlierenzauer, protože po druhém restartu zbýval na můstku už jen on a do té doby se létalo těsně pod hranicí dosavadního maxima, které před čtyřmi lety právě v Planici stanovil výkonem 239 metrů Nor Björn Einar Romören.

Koudelku těšilo, že letos svou výkonnost stabilizoval. Výsledkem byla 16. příčka v konečném pořadí SP.

„Šlo to pořád dopředu, byl jsem víckrát v desítce, mám další zkušenosti. Za to jsem moc rád,“ řekl nejlepší český skokan. V sezoně mu udělalo radost hlavně deváté místo na velkém můstku na mistrovství světa v Liberci.

V letní přípravě na olympijskou sezonu se chce opět o něco posunout k absolutní světové špičce. Teď si však nejprve dopřeje odpočinek. Uvažuje i o tom, že byl jel na lyže, ale na sjezdové. „Možná dojde i na moře, ale nejdřív musím do školy,“ řekl student sportovního gymnázia v Jilemnici.