Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kouzelný umělý kámen Seznamte se: HI-MACS

Česko

Corianu definitivně odzvonilo. Na jeho místo se ale dere nový typ umělého kamene. Mladí designéři už ho objevili a pracují s ním čím dál častěji. LG HI-MACS nastavuje moderním materiálům novou laťku.

V Zoně Tortoně letošního milánského veletrhu ohromovaly kolemjdoucí mimo jiné sety stolů a židlí určených pro veřejné stravování. Některé měly zvláštní organický tvar, jiné vynikaly technicky domyšleným zpracováním. Spojoval je československý původ a v řadě případů nedůvěřivé reakce návštěvníků: „Tohle že jsou jen prototypy?“ kroutili nevěřícně hlavou.

Práce ústeckých a bratislavských studentů byly důvěryhodné nejen technickou dotažeností – svou zásluhu na tom měl i materiál samotný. „Právě díky spolupráci s designérskými školami snad HI-MACS nepotká stejný osud jako Corian,“ říká Tomáš Valent, jehož firma Polytrade dováží materiál do České republiky. „Byla by to škoda.“ Čím HI-MACS porazil Corian?

Takzvaných umělých kamenů existuje celá řada. Odborníci ale většinou označují za nejkvalitnější ty, jejichž složení je na přírodní bázi. Mezi ně patří i Corian a HI-MACS, oba vyráběné z barvených kompaktních pryskyřic, které jim dodávají specifické vlastnosti.

Oproti polyesterům, z nichž se vyrábí řada jiných umělých kamenů, jsou zcela neporézní. Snadno se díky tomu udržují a časem neztrácejí barvu ani šmrnc. HI-MACS má nad Corianem navrch i díky tomu, že je v celém průřezu stále stejně barevný a zrnitý.

Designéři tuhle vlastnost oceňují proto, že se kvůli neměnné barevnosti snadněji řeže a tvaruje a především se snadno proměňuje v prostorové objekty. Není tedy problém vytvořit jakoby z jednoho kusu třeba celou místnost. Pro běžné uživatele má i jiné významné plus – když se náhodou poškrábe, dá se snadno zbrousit a kompletně obnovit jeho původní vzhled.

Za jeho oblibou ale nejspíš nestojí ani jedna z těchto vlastností, i když jistě mají svůj vliv. „Kouzlo HI-MACSu je pro mě v nadstandardu, v určitém luxusu, který symbolizuje,“ vysvětluje designér Karel Vránek. I on se před třemi lety dostal k novému materiálu díky studentské soutěži, pro kterou navrhoval ručně ohýbaný stolek. „Když tvarujete jednotlivé desky, spoje pak prakticky nejsou pouhým okem viditelné, takže některé kreace působí trochu mimozemsky.“ Pro design jako stvořený Samotný materiál HI-MACS se vyrábí už od devadesátých let, a tak ačkoliv s ním u nás pracují spíš studenti, v zahraničí už jeho kouzlo objevila řada zkušenějších, etablovaných designérů. Před pěti lety se stal devatenácti světoznámým designérům a architektům hlavním materiálem při navrhování designového hotelu Puerta America ve španělském Madridu.

Kromě zahrady a základních konstrukcí pokrývá prakticky celý interiér i exteriér hotelu. Jednotlivá patra navrhovali mezi jinými Ron Arad, David Chipperfield, Jean Nouvel nebo Zaha Hadid. Umyvadla, světla i pohovky tu vyrůstají z podlahy, stěny i stropy se vlní v rytmu jednotlivých místností a pokoje plynule přecházejí jeden do druhého. Nutno ovšem poznamenat, že designéry v tomto případě nikdo neobtěžoval rozpočtem.

HI-MACS patří k nejmodernějším umělým materiálům a tomu logicky odpovídá i jeho cena. Přesně záleží na tloušťce a konkrétní typové řadě, ale včetně práce začíná na částce okolo sedmi tisíc za metr čtvereční. „Navíc je celkem těžký, takže může mít někdy problém unést sám sebe, a podkládá se proto dalšími konstrukcemi. Také zrovna nevyniká v šetrnosti k přírodě – u nás se nedá nijak zrecyklovat,“ upozorňuje Karel Vránek.

Pro českého spotřebitele má ale HI-MACS ještě jednu velkou výhodu, která negativa částečně vyvažuje. „Na pravý kámen je v našem mírném podnebí jednoduše moc velká zima,“ říká Tomáš Valent. Z HI-MACSu, který naopak dobře vede teplo, se koneckonců vyrábí nejen interiérové zařízení, ale třeba i přebalovací pulty pro čerstvě narozená miminka. Umyvadla i lampy „HI-MACS skvěle vypadá na kuchyňských pracovních deskách, kde opravdu dobře imituje kámen a dokáže v určitých případech interiér vizuálně povýšit. A když na něj položíte horký hrnec, vůbec mu to nevadí,“ popisuje Karel Vránek nejčastější použití HI-MACSu v českých interiérech.

Část projektů vzniklých v rámci designérských soutěží putuje rovnou nebo po technických úpravách do výroby. Přímo v Polytradu se tak dají koupit umyvadla Jara Větvičky a Lucie Karpitové nebo světlo Living Cube Zbyňka Soukupa z poloprůhledného HI-MACSu, s nímž dokonce vyhrál loňskou mezinárodní soutěž HI-MACS: Design Contest na téma lampy.

Přímo na pracovní desky se specializuje kuchyňské studio Koryna a na zakázku zpracovává HI-MACS i firma Duolit. V brněnském Amos Designu se pak dá sehnat od každého trochu. A na svou druhou premiéru už se pomalu chystají i některé kousky ze zmíněné výstavy v Miláně, které ještě letos uvede na trh slovenská firma Kodreta.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...