20. listopadu 2009 9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kovářová zprostila funkce státního zástupce, který prý řídil opilý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Daniela Kovářová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniela Kovářová | foto: ČTK

PRAHA Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na žádost nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké dočasně zprostila funkce bývalého šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Milana Horvátha. Ve středu údajně řídil v Brně osobní auto pod vlivem alkoholu, způsobil dopravní nehodu a z místa ujel. Dnes o tom informovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

Státní zástupce je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Z dostupných informací vyplývá, že měl v krvi přes promile alkoholu. Z místa dopravní nehody podle ministerstva bez zastavení ujel.

Nejvyšší státní zástupkyně již ve čtvrtek podala návrh na zahájení kárného řízení s Horváthem. "Jeho jednání bylo neetické, naplňující znaky skutkové podstaty kárného provinění," uvedla dnes ministryně. Do pravomocného skončení kárného řízení tak nebude smět státní zástupce vykonávat svou funkci.

"Rozhodnutí o dočasném zproštění je sice citelným zásahem do výkonu funkce státního zástupce, nicméně je v tomto případě považuji za nezbytné," dodala Kovářová.

Ukradený kufřík?

Horváth přišel před dvěma lety o post ředitele odboru závažné hospodářské kriminality, když mu ukradli kufřík s dokumenty ke kauze podnikatele Radovana Krejčíře. Od té doby je řadovým zaměstnancem NSZ.

Státní zástupce tvrdil, že mu kufřík ukradli zloději z jeho vozu v brněnské Jaselské ulici. Údajní pachatelé byli vypátráni. Uvedli ale, že kufřík našli. Brněnská soudkyně Dagmar Bordovská proto loni v říjnu rozhodla, že se trestný čin nestal.

Kárná řízení s justičními činiteli řeší po novele zákona o řízení ve věcech soudců a státních zástupců Nejvyšší správní soud. Postihy jsou po novele přísnější, v senátech kvůli omezení profesní solidarity usedli i zástupci jiných právních profesí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 10Diskuse
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.