Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Koza, první česká 3D. Pokoří Shreka?

Kultura

  10:12
PRAHA - „Nechceme se vyrovnat americké produkci, ta staví na tradici Walta Disneyho, my navazujeme na Jiřího Trnku,“ vzkazují tvůrci Kozího příběhu, který vzniká pomocí stejné technologie, tedy profesionálního programu Maya, jako třeba Shrek, Doba ledová nebo Příběh žraloka.

Kozí příběh. Režisér Jan Tománek s hrdinkou filmu Kozou a s Jiřím Lábusem a Kryštofem Hádkem, kteří namluvili postavičky. foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Rodinná komedie Kozí příběh s podtitulem Pověsti staré Prahy se začala rodit už v roce 2003, kdy se díky podpoře evropského grantu začalo pracovat na literárním scénáři, 3D testech a technologických postupech. Jan Tománek se tehdy opřel o své zkušenosti s podobnými krátkými filmy a o zázemí malého rodinného studia Art And Animation. To se od té doby ovšem citelně rozrostlo a stalo se největším studiem v ČR, které se zabývá 3D animací.

Ještě rok a půl práce
Dnes je film prakticky „natočen“, což sice znamená, že už vzniklo všech 850 záběrů, bude se na nich však muset ještě minimálně rok pracovat, aby výsledek odpovídal představě tvůrců. Celý film je v tuto chvíli pohromadě jako hrubý střih pracovní animace, herci už namluvili dialogy jednotlivých postaviček a podle nich teď čeká devítičlenný tým animátorů „piplačka“ s finálním dotažením animace.

To znamená, že se každá postavička musí „obléknout“, každý povrch pokrýt detailně propracovanými texturami, prostředí doladit světly, stíny, odlesky... Vše by mělo být hotovo do léta příštího roku, kdy by měl Kozí příběh vyrazit do kin.

Rozpočet snímku se pohybuje kolem pětatřiceti milionů korun, což odpovídá nepříliš náročnému českému hranému filmu. Pro srovnání: Shrek vyšel na šedesát milionů dolarů. Peníze na Kozí příběh pocházejí výhradně z privátních zdrojů, ojedinělý projekt nepodpořil ani Fond, ani o něj neměla zájem Česká televize.

Zatímco na animovaných projektech velkých amerických studií pracují armády čítající stovky animátorů, režisér Jan Tománek spočítá svůj stálý tým na prstech. Vidí to paradoxně jako výhodu, snad jen času je zapotřebí více: „U amerických filmů často vůbec nevypátráte jméno výtvarníka, technicky jsou ty snímky dokonalé, ale chybí jim výtvarný rukopis. Určitá prefabrikace se odráží i na animaci, mají tam specialistu na úsměv, na údiv... U nás dělá jeden animátor jednu postavičku, vytváří její charakter, její herecký projev.“

Navíc je to podobné jako u hraných filmů, které točí méně početné štáby než ty americké. Čeští animátoři jsou prý šikovní, zvládnou práci za několik lidí.

Příběh, který dozrával, proměňoval se a stále se dolaďuje i v průběhu práce na filmu, tematicky čerpá ze starých pražských legend. Objevuje se tu motiv Faustova domu nebo stavby staroměstského orloje. Jednotícím prvkem vyprávění je postava vesnického kluka Kuby, který se vypraví spolu se svou Kozou do Prahy za živobytím. Tady mu zkříží cestu vnadná a světa znalá Máca a řada dalších postav.

Mezi hlasy bude dominovat hlas Jiřího Lábuse, ten totiž namluvil nej upovídanější z postav, tedy Kozu. Dále uslyšíme Matěje Hádka, Mahulenu Bočanovou, Michala Dlouhého, Viktora Preisse, Karla Heřmánka, Petra Nárožného nebo Jana Pře učila.

K dokonalosti všechny pečlivě navrstvené a do detailu dotažené 3D obrázky pak ale stejně dotvoří až propojení s hudbou a zvukem. Je to patrné z upoutávky, v níž se objevuje už několik anima čně propracovaných scén. Diváci ji začnou v kinech vídat od června před třetím dílem Shreka.

Projekt, který v našich končinách Evropy zatím nemá obdoby, by měl být náležitě propagačně ošetřen. To znamená, že se pracuje i na počítačové hře a v obchodech by se měly v době premiéry objevit figurky postav z filmu. Jak by měl snímek vypadat, se dá vytušit už z krátkých ukázek a obrázků, které si lze prohlédnout na stránkách filmu www.kozipribeh.cz.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.