Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Koženého společník jde za mříže

Česko

Americký finančník Frederic Bourke dostal rok vězení za podíl na uplácení při privatizaci v Ázerbájdžánu

NEW YORK Americký finančník a společník Viktora Koženého Frederic Bourke byl odsouzen za podíl na uplácení při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

Čeká ho rok vězení a pokuta ve výši jednoho milionu dolarů (necelých 17 milionů korun).

Bourke byl již v červnu shledán porotou vinným z porušení US Foreign Corrupt Practices Act, což je zákon zakazující vyplácení úplatků zahraničním činitelům, a také z toho, že lhal federálním úřadům. Podle poroty sice Bourke osobně neuplácel, ale o úplatcích věděl. Obvinění ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz však nakonec porota finančníka zprostila.

„Není mi stále zcela jasné, zda pan Bourke byl oběť, gauner nebo tak trochu oboje,“ okomentovala rozsudek soudkyně federálního okrskového soudu na Manhattanu Shira Scheindlinová. Zmínila totiž také jeho charitativní činnost v medicíně. „Nějaká doba ve vězení, přestože krátká, je nutná. Úplatky musejí vyústit a vyústí v trest odnětí svobody,“ dodala Scheindlinová, která minulý měsíc odmítla Bourkeho žádost o osvobození.

Bourke se odvolá Bourkeho právník Harold Haddon oznámil, že se Bourke hodlá proti rozsudku odvolat a bude se snažit o změnu trestu na podmíněný. „Existuje velká šance na výhru na základě odvolání,“ řekl listu Wall Street Journal Haddon, který však zároveň označil trest za „soucitný“, protože jeho klientovi hrozilo až desetileté vězení.

Sám Bourke během odvolání zůstane na svobodě.

Potrestaný finančník popíral, že by o uplácení věděl. Rovněž obvinil Koženého, že jeho a další investory připravil o více než 180 milionů dolarů (přes tři miliardy korun). Jedním z poškozených investorů, který také vypovídal před porotou, byl i bývalý senátor a nynější zvláštní vyslanec prezidenta Baracka Obamy pro Blízký východ George Mitchell. Ten v roce 1998 prostřednictvím svého přítele Bourkea investoval 200 tisíc dolarů do privatizace ázerbájdžánské státní ropné společnosti Socar.

Podle vládních svědků si Kožený od Mitchella sliboval, že jeho účast dá celému obchodu punc oficiálnosti. Mitchell se však z celého obchodu v roce 1999 stáhl, poté, co mu Bourke řekl o svých podezřeních, že Kožený údajně chystá podvod na investorech.

Kožený před soudem nestanul Na rozdíl od Bourkea Viktor Kožený, který žije trvale na Bahamách, před soudem nestanul. Bahamské úřady ho před dvěma lety odmítly vydat do Spojených států.

Všechna obvinění, která proti němu americké úřady vznesly, odmítá. Jak řekl ve svém červencovém rozhovoru pro Lidové noviny, nezaplatil osobně na úplatcích ani halíř. Naopak tvrdí, že Bourke a Mitchell o úplatcích nejen věděli, ale přímo se na nich podíleli.

„Nejenom, že Mitchell o korupci jeho přátel včetně pana Bourkeho věděl, také se na ní osobně podílel. Myslím, že pan Mitchell o Ázerbájdžánu ještě uslyší, jelikož při den dlouhém výslechu tento měsíc opakovaně lhal, jako když tiskne, a to se většinou nevyplácí,“ řekl Kožený.

Podle svědectví, která zazněla u soudu, však byl hlavním viníkem právě Viktor Kožený. Svědci předvolaní během soudního procesu popisovali, že do Ázerbájdžánu létala letadla s taškami napěchovanými bankovkami v hodnotě milionů dolarů. Mimo jiné popisovali nápadné vystupování Koženého, který se prý považoval za novodobého oligarchu a byl schopen zaplatit za večeři kolem 96 tisíc dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!