Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Krach záchranného plánu

Česko

Američtí zákonodárci smetli Bushův návrh na oživení trhu * Burzy hned oslabovaly

PRAHA/WASHINGTON Ambiciózní plán masivní záchrany amerických bank se začíná drolit.

Prezident George W. Bush chtěl do skomírajících finančních institucí postupně nalít 700 miliard dolarů z peněz amerických daňových poplatníků.

Sněmovna reprezentantů však Bushův plán zablokovala.

Reakce akciových trhů na sebe nedala dlouho čekat. Klíčový index americké burzy na newyorské Wall Street se okamžitě po hlasování zákonodárců zřítil o pět procent.

Co se vlastně stalo? Dolní komora amerického parlamentu včera odmítla 228 hlasy plán, na jehož hrubých rysech se představitelé obou stran – republikáni i demokraté – s vládou dohodli minulý víkend.

Pro záchranný balíček bankovnímu sektoru hlasovalo pouze 205 členů amerického Kongresu, pro jeho přijetí však bylo potřeba celkem 218 hlasů.

Proti připravenému řešení krize na finančních trzích paradoxně hlasovalo 133 kongresmanů vládnoucí republikánské, čili Bushovy strany. Bushův projekt podle nich znamenal ohrožení volného podnikání v USA. „Protože věřím v principy svobodného podnikání a svobody vůbec, budu hlasovat proti návrhu,“ nechal se slyšet republikán Gresham Barret z Jižní Karolíny.

Mluvčí amerického prezidenta Tony Fratto po hlasování prohlásil, že Bílý dům je postojem zákonodárců „velice zklamán“. Podle něj si byl Bílý dům jist, že má dost republikánských hlasů na to, aby záchranný plán prošel.

„Nyní je důležité dát hlavy dohromady a rozhodnout, zda oživit současný plán na stabilizaci finančních trhů, nebo zda bude potřeba přijít s novým řešením,“ podotkl mluvčí Bílého domu.

Plán počítal s tím, že vláda bude vykupovat od finančních institucí nekvalitní hypoteční úvěry, na ně navázané cenné papíry a další aktiva. Ty totiž zatěžují jejich účetní bilance a ochromují celý finanční systém v USA.

Pokračování na straně 13

Krach amerického záchranného plánu

Dokončení ze strany 1

Republikáni viní z krachu plánu předsedkyni sněmovny, demokratku Nancy Pelosiovou. Těsně před hlasováním vystoupila s projevem, ve kterém řekla, že za současnou krizi může pravicová politika.

Republikán John Boehner na to, řekl, že Pelosiová „otrávila jednání sněmovny.“ Mnoho příznivců plánu z řad republikánské strany se podle něj po projevu předsedkyně rozhodlo hlasovat proti.

Na hlasování rychle reagovala i burza v New Yorku. Během projednávání návrhu zákona o pomoci bankovnímu sektoru, kdy již začínalo být jasné, že plán neprojde, se index Dow Jones zřítil o téměř 700 bodů. A pád pokračoval. Index nakonec ztratil téměř 780 bodů, nejvíce v historii. Jakmile se objevily výsledky hlasování, přešli makléři hromadně k jiným investicím, zpravidla dluhopisům. Na zprávy o sněmovním hlasování reagovali i obchodníci s ropu. Její cena výrazně klesla.

Sněmovna reprezentantů odmítla posvětit plán na záchranu bank i přesto, že ji o podporu ve svém včerejším projevu požádal i prezident George Bush. Řekl, že je přesvědčen o účinnosti plánu. Zároveň přislíbil návratnost většiny, nebo dokonce všech prostředků ze 700 miliard dolarů, které vláda chtěla do stabilizace investovat.

Plán Bushovy vlády má stabilizovat finanční sektor, který se zmítá v krizi. Její nejnovější obětí je banka Wachovia, šestá největší na americkém trhu. Tu převezme jednička na americkém bankovním trhu – finanční skupina Citigroup.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč