27. listopadu 2008 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kradli v Terezíně, hrozí jim až osm let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Detail poškozeného náhrobku na Národním hřbitově v Terezíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detail poškozeného náhrobku na Národním hřbitově v Terezíně. | foto: ČTK

TEREZÍN Trojice mužů podezřelá z krádeže 824 bronzových destiček se jmény obětí z náhrobků na Národním hřbitově v Terezíně byla na konci října obžalovaná z trestného činu krádeže. Řekl to litoměřický státní zástupce Zdeněk Hammer. Na Národním hřbitově také začaly práce na instalaci kamer, které ho budou hlídat proti zlodějům a vandalům.

Podle Hammera trojici obžalovaných hrozí trest vězení od dvou do osmi let. Datum soudu zatím nebylo stanoveno. Destičky z hřbitova zmizely v dubnu letošního roku, policisté nakonec část z nich nalezli ve sběrně šrotu na Lounsku. Z krádeže pak postupně obvinili tři muže z Mostecka. Několik týdnů strávili ve vazbě, ze které byli propuštěni na konci září.
 
Na zabezpečení hřbitova Památník Terezín dostal 1,8 milionu korun od ministerstva kultury. Firma, která zde systém montuje, podle vedoucí technického oddělení památníku Stanislava Krejného ve středu ukončila montáž osvětlení, dnes začíná pracovat na instalaci kamer. Monitorovaný bude nejen Národní hřbitov, ale i prostor hřbitova židovského. Ředitel památníku Jan Munk řekl, že systém by se měl být spuštěn příští týden.

Na Národní hřbitov byla po skončení druhé světové války uložena do 2380 hrobů těla popravených z masových hrobů v terezínské Malé pevnosti, kde byla věznice gestapa. Také zde leží lidé, kteří ke konci války zemřeli v terezínském ghettu a litoměřickém koncentračním táboře. Jednalo se o největší zařízení svého druhu v protektorátu Čechy a Morava, během války jimi prošlo zhruba 200.000 lidí z celé Evropy. Jen zhruba třetina z nich se dočkala konce války. Část vězňů zemřela v Terezíně, další ve vyhlazovacích táborech. Památník v Terezíně vznikl v květnu 1947, tehdy se jmenoval Památník národního utrpení.
Lidovky.cz
  • 11Diskuse