Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Královna přednesla Cameronův program: vláda omezí imigraci

Svět

  14:44
LONDÝN - Hlavní prioritou nové britské vlády bude snižování rozpočtového deficitu. Oznámila to britská královna Alžběta II., která v tradičním projevu k oběma parlamentním komorám představila program nové vlády.

Královna Alžběta II. čte projev v britském parlamentu. vpravo její muž princ Phillipe foto: ČTK

Koaliční kabinet přislíbil také rozsáhlé změny politického systému, omezení počtu přistěhovalců a referendum o případném přesunu dalších pravomocí z Británie do Bruselu.

Projev, který panovnice pravidelně čte v rámci barvitého ceremoniálu na úvod parlamentní schůze, připravuje vláda. Tentokrát proslov zahájil novou politickou éru po 13 letech vlády labouristů.

Královna s manželem přichází na ceremonii

Čtyřiaosmdesátiletá královna sice již zahajovala práci parlamentu šestapadesátkrát, ale poprvé četla program koaliční vlády. Kabinet složený po "nerozhodných" volbách 6. května z konzervativců a liberálů je první koalicí v zemi od druhé světové války.

Projev představil 22 zákonů, které chce vláda premiéra Davida Camerona schválit během příštích 18 měsíců. Záměry vlády neobsahují žádné překvapení, protože o nich mluvili představitelé obou koaličních stran od voleb poměrně často.

Královna potvrdila, že omezování rozpočtového schodku a obnovení ekonomického růstu je pro vládu "hlavní prioritou". "Budou podniknuty kroky zaměřené na rychlejší snižování strukturálního deficitu," prohlásila.

Královna Alžběta II. čte projev v britském parlamentu. vpravo její muž princ Phillipe

Britský deficit se pohybuje kolem 11 procent hrubého domácího produktu. Vláda již v pondělí představila škrty ve výši 6,2 miliardy liber, které provede ještě letos. Koalice hodlá zavést závazné pětileté funkční období parlamentu a uskutečnit referendum o změně volebního systému na systém alternativního hlasování. Ten by měl zajistit zmírnění důsledků dosavadního většinového systému výhodného pro dvě hlavní strany. Toto referendum je koaličním kompromisem. Zatímco konzervativci povedou kampaň proti této změně, liberálové jsou pro. O délce trvání parlamentu dosud rozhoduje premiér, který může vyhlásit nové volby kdykoli do pěti let od posledních voleb.

Stejně tak chce vláda dát voličům nástroj, jak odvolat zkorumpované poslance. Předpokládá i reformu Sněmovny lordů, která by měla být volena poměrným systémem. Vládní program potvrdil uspořádání referend o případných přesunech dalších pravomocí z Británie na úroveň EU. Bude také omezen počet přistěhovalců ze zemí mimo Evropskou unii. Dnes nicméně vláda neoznámila na jakou úroveň by úroveň přistěhovalectví, které bylo klíčovým tématem voleb, chtěla dostat.

Vláda také zruší nepopulární plán zavádění průkazů totožnosti, bude částečně privatizovat poštu. Hodlá urychlit zvyšování věku pro odchod do důchodu. Nynější plány počítají se zvýšením na 66 let v roce 2024. Kabinet chce zavést volené velitele policie. V rámci návrhu zákona o policejní reformě také zakáže prodej alkoholu pod výrobní cenou a poskytne místním úřadům větší pravomoci při zavírání klubů a barů, které ruší okolí.

Pro Británii netypická koalice je zatím mezi voliči populární. Podle průzkumu, který dnes zveřejnil list The Guardian, s ní souhlasí 59 procent Britů. Proti jejímu vytvoření je 32 procent lidí. Pokud jde o volební preference, mírně posílili vládní konzervativci i opoziční labouristé, poněkud oslabila druhá koaliční strana, liberální demokraté. Torye by nyní volilo 39 procent lidí, labouristy 32 procent a liberály 21 procent.

Královna Alžběta II. čte projev v britském parlamentu. vpravo její muž princ Phillipe

Autor: