Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Za 11 let se Kralupy zábran nedočkaly. Stavbě bránil muž v léčebně a cizinka

Evropa

  7:00
PRAHA - V roce 2002 zničila Kralupy nad Vltavou pětisetletá voda. Letošní povodně byly k městu mírnější, avšak znovu ukázaly na palčivý problém - chybějící protipovodňové valy. Zahájení stavby roky troskotalo na výkupu pozemků u řeky. Nyní vedení města tvrdí: "Do dvou let můžeme začít stavět."

Kralupy nad Vltavou, letecký snímek ze 4. června foto: MAFRA - Michal Růžička

"V této chvíli už máme všechny vlastníky pozemků podchycené smlouvou o smlouvě budoucí. Na stavební úřad předkládáme žádost o vydání územního rozhodnutí," řekl serveru Lidovky.cz místostarosta Kralup nad Vltavou Marek Czechmann (STAN).

Týden po povodni, která zaplavila část města a z domů vyhnala stovky lidí, tak popisuje, v jaké fázi je budování protipovodňových zábran v Kralupech, které s velkou vodou bojují opakovaně a opakovaně s živlem prohrávají.

Kralupy proti povodním

Do dvou let by podle vedení města měla začít výstavba protipovodňových zábran. Jak konkrétně se chce město bránit vysoké vodě?

Zábrany vzniknou jen na levém břehu řeky. Půjde o kombinaci valů a betonových stěn, a to nejen podél Vltavy. Velké problémy působí Zákolanský potok, kolem kterého se má vyvýšit betonová zídka a město by měla chránit i vybudovaná přečerpávací stanice u ústí potoka.  

Od posledních velkých povodní uběhlo už 11 let. Za tu dobu však město nedokázalo s výstavbou protipovodňové obrany hnout. Místo toho Kralupští uklízí následky další ničivé povodně. Podle vedení města za to může i předchozí vedení města. "Když jsem se před necelými sedmi roky stal starostou, začínali jsme na nule. Žádný protipovodňový projekt neexistoval," vysvětluje starosta města Petr Holeček (STAN).

Dlouholeté průtahy mají na svědomí také majitelé pozemků u řeky, kteří s jejich prodejem či pronájmem městu váhali. "Někteří měli tak enormní požadavky, že jsme radši upravili trasu. Projekt jsme předělávali několikrát," potvrzuje místostarosta Czechmann.

Problémy s výkupem pozemků dobře ilustruje případ jednoho z nich na levém břehu Vltavy, který navíc vlastní dva lidé - cizinka a muž, který je dlouhodobě v léčebně. "Část patří cizince, se kterou jsme se nakonec dohodli. Ale druhým spoluvlastníkem je muž z Ostravy, který dlouhodobě pobýval v léčebně, a vůbec se nám nedařilo se s ním spojit," uvedl místostarosta.

Radikální řešení: stavět se nebude

Zatímco s touto dvojicí se městu nakonec podařilo dohodnout, jiná situace panuje na druhém břehu Vltavy. "Na pravém břehu nakonec žádné zábrany nebudou. Postaví se jen na levém břehu Vltavy, to znamená u starého města," popsal změnu Czechmann.

Povodně v Kralupech:

Plán na výstavbu zdejší protipovodňové zábrany narazil při snaze získat prostory u bývalé dýhárny. "Dva lidé se tam dlouhodobě soudí o vlastnictví pozemků a ani jeden z nich nám souhlas dát nemůže," vysvětlil místostarosta Kralup.

Kralupy nad Vltavou, Havlíčkova ulice, 4. června po poledni

Pravý břeh je podle vedení města vůbec zakletý. Dále po proudu je totiž výstavba ochrany před vodou tak složitá, že z ní nakonec sejde. "Tamější etapa měla ochránit Vltavskou ulici. Výstavba je tam ale technicky téměř neřešitelná, takže jsme ji bohužel vypustili," zdůvodnil rozhodnutí města. Letos se tam podle něj velká voda dostala do obytných prostor jen několika domů.

Sčítání škod

Kralupy nad Vltavou na Mělnicku odhadují výši škod po povodních zhruba na 50 až 70 milionů korun. Není to ale konečný stav, některé oblasti jsou stále zatopeny.

Kdy se začne stavět?

Přestože Kralupy problém s pozemky vyřešily, povodně zdejší obyvatele ještě nějakou dobu budou děsit. Protipovodňové zábrany se totiž začnou stavět nejdříve zhruba za dva roky.

Důvod? Územní rozhodnutí, trojstranná smlouva mezi městem, Povodím Vltavy a ministerstvem zemědělství, prováděcí projekt, získání dotací, vypsání výběrového řízení, vysoutěžení stavební firmy..., jmenoval Czechmann vše, co musí zahájení stavby předcházet. "Takže minimálně dva roky, než se začne stavět," shrnul místostarosta.

Projekt může podle něj jít až do stovek milionů korun. Žádost o dotace z EU však půjde zřejmě mimo město. Podávat ji totiž bude nejspíše ministerstvo zemědělství či přímo Povodí Vltavy, kterému budou stavby následně patřit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!