Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Krev prozradí pravý věk

Česko

Přítomnost proteinu p16INK4a, který zapříčiňuje stárnutí, odhalí pouhý odběr krve

ŘÍM Jak se dá zjistit skutečný věk lidského těla? Stačí prý prostý odběr krve. V té je totiž přítomen jakýsi molekulární teploměr stáří. Protein, jehož množství v těle a v krvi roste s věkem, nese název p16INK4a. Jak informoval odborný časopis Aging Cell, objevili ho vědci z americké univerzity v Severní Karolíně.

Tento „tajemný“ protein může ale pomoci i v jiných situacích. Díku rychlému testu, kterému předchází jednoduchý odběr krve, vědci mohou zjistit skutečný věk orgánů. Ten samozřejmě přímo souvisí s životním stylem jednotlivců. Odborníci to tak ocení především při transplantacích. Pomůže to také k odhadu, jak dlouho se po nějakém chirurgickém zákroku bude pacient zotavovat.

Již před pěti lety stejný vědecký tým zjistil, že p16INK4a vyrábí gen ničící nádory. Odhalili tehdy, že přímo zodpovídá za proces stárnutí, který postihuje kmenové buňky orgánů. Ty slouží k náhradě orgánů a tkání. S přibývajícími lety ale ztrácejí schopnost vyrábět nové buňky a tím udržovat tělo mladé. To tedy nezadržitelně stárne.

Dalších několik let se tak tým snažil najít způsob, jak změřit jeho množství. Až nyní vědci u člověka zjistili, že protein p16INK4a s postupujícím věkem v lidském těle a v krvi narůstá.

„Sice nevíme, zda test na p16INK4a odráží patřičně buněčný věk všech orgánů a tkání, ale věříme, že to je první krok k měření zdravotního stavu transplantovaného orgánu, k měření toho, kdy se pacient zotaví ze zákroku a kdy bude možno u člověka s onkologickým onemocněním konstatovat otravu léky,“ uvedli experti v čele s jedním z hlavních autorů studie, univerzitním profesorem Normanem Sharplessem.

Své předpoklady si odborníci ověřili u 170 zdravých lidí. Ti v rámci výzkumu vyplňovali dotazník o svém dosavadním i současném zdravotním stavu a o svých životních návycích. Z výsledků vyplynulo, že množství proteinu p16INK4a roste geometrickou řadou s věkem každého jednotlivce. Zároveň odhalili, že pokud měl některý z dotazovaných nějaké špatné návyky, jako je například kouření, mělo to poměrně velký vliv na přítomné množství proteinu. Vědci také zjistili, že celkové množství kupodivu s problémem obezity souvisí jen málo.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...