17. března 2008 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kriminalita v policii stoupla o pětinu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
policisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy policisté - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Inspekce ministra vnitra odhalila loni 238 policistů, kteří podle ní spáchali trestný čin. Oproti předchozímu roku stoupl jejich počet o 16 procent. Policisté nejčastěji zneužívali pravomoc veřejného činitele. Dále se dopouštěli pojistných podvodů, trestných činů v dopravě, úplatkářství a ublížení na zdraví.

Vyplývá to ze statistiky zveřejněné dnes ministerstvem vnitra.
Celkově se inspekci podařilo objasnit 254 případů, což je o 11 procent více než v roce 2006. Na páchání trestné činnosti se nejvíce podíleli příslušníci pořádkové a dopravní policie, služby kriminální policie a vyšetřování a cizinecké policie.

Oproti předchozímu roku loni nejrazantněji stoupl počet policistů, kteří přijali úplatek, a to ze sedmi na 12. Dále se zvýšil počet pojistných podvodů.

Policie statistiku zlehčuje
"Z těchto výsledků je znát nepatrný nárůst kriminality policistů, kdy
zejména korupční jednání příslušníků Policie České republiky je velmi závažný a zcela nežádoucí fenomén," uvedla mluvčí inspekce Martina Lídlová. Za posledních pět let zjistila podle ní inspekce kolem 900 trestných činů, které lze řadit do kategorie korupce.

Celkově inspekce loni evidovala 1030 případů, ve kterých prověřovala podezření pochybení policistů, 191 jich ale bylo zahájeno již v roce 2006. Téměř 270 kauz pak předala státnímu zástupci s návrhem na obvinění policistů.

Počet odhalených policistů již několik let pravidelně klesal, loni se
zvýšil poprvé od roku 2003. "Odhalování trestné činnosti policistů je velmi obtížné, neboť se jedná o pachatele, kteří jsou zpravidla dobře seznámeni s kriminalisticko-taktickými postupy vedoucími k odhalení delikventa. Proto je jejich trestná činnost sofistikovaná, mnohem více latentní a konspirativní," uvedla inspekce.

Lidovky.cz
  • 15Diskuse