Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kritérium: Prezident by měl být připraven obětovat život

Většina žijících generací by měla mít odpověď na osudovou otázku v krvi. Pět uchazečů o post hlavy státu však bylo zaskočeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Starej Jakub

O jednom takovém kandidátovi bych věděl. Je-li po otci.
Karel Schwarzenberg, otec knížete, je autorem toho prohlášení předaného prezidentu Benešovi těsně před Mnichovem:Pane presidente, za těchto dnů všechny stavy a třídy našeho národa svorně projevují svou vůli, zabránit porušení starých hranic našeho státu. Proto i řada členů starých rodů naší vlasti nás pověřila, abychom se k Vám dostavili s podobným projevem. Věrnost k českému státu, který naši předkové pomáhali budovat a po tisíc let udržet, je pro nás povinností tak samozřejmou, že jsme se rozmýšleli ji výslovně zdůraznit. Považujeme za svou povinnost, uchovat dědictví svých otců.Země Koruny české byly pohromadě po tolik věků a přetrvaly spolu tolik bouří, že doufáme v přejití těchto časů nepokoje a násilí. Naše přání, aby staré hranice České koruny zůstaly neporušeny, vychází zajisté také ze starosti o budoucnost našich potomků i z pocitu odpovědnosti za svobodu a blaho českých Němců. Naši předkové vždy usilovali o přátelský poměr obou národů v zemi usazených, a tak i my toužíme po tom, aby i naši krajané německého jazyka mohli sdílet s námi lásku k nedělitelné vlasti. Důvěřujeme, že se tak může stát. Zejména doufáme, že zásady křesťanské udrží v této zemi pořádek a vzdělanost.Vyslovujíce víru v lepší budoucnost, ujišťujeme, že jsme si vědomi svých zděděných povinností k vlasti a ke státu, který byl domovem našich předků a jehož stará práva jsme vždy chtěli a i dnes chceme hájiti.Karel VI. Schwarzenberg, Jan Adolf Lobkowicz, Zdeněk Radslav Kinský, František Kinský, Zdeněk Kolowrat, Rudolf Theobald Czernin, Leopold Sternberg, Weikhard Colloredo-Mannsfeld, Karel Parish František Jindřich Dobrzenský, Hugo Strachwitz, Karel Belcredi.http://www.epravo.cz/top/clanky/nebudme-hloupi-aneb-o-heraldickem-pravu-u-nas-vii-cast-malo-zname-dokumenty-deklarace-ceske-slechty-1938-1939-23941.html
0/0
19.1.2013 13:47
Foto

Boris Mihoň

Slabá znalost mateřštiny vám nedovolí pro vlast cokoli udělat!
Celá tato diskuse o jinak vážném tématu se natolik hemží hrubkami nejtěžšího kalibru (dennodenně, uvědomnění a další perly), že mě to nutí zareagovat jedině takto: RYSK- ZYSK ! :DD
0/0
29.12.2012 18:16
Foto

Jedlička

Napřed se musí vyřešit základní otázka: Co je to Prezident?
 Prezident je předseda. Předseda čeho? Předseda ničeho!Prezident je funkce, která následovala po zrušení funkce císaře (či krále) a další logikou věci by mělo být, že tato funkce ze státu demokratického vymizí jako anachronismus. Ale úpornost s jakou se celá veřejnost upíná k modle prezidentského stolce svědčí buď o tom, že národ je nedospělý (a žádá si velkého spravedlivého tatínka :-), nebo, že žijeme v krypto-feudalizmu.Nebo obojí.Viz švýcarský prezident a postoj Švýcarů k prezidentskému trůnu.
0/0
24.12.2012 12:55
Foto

Miláno Z Děčína

Autor je IN dneška - HOBIT?
Panu B.J.Studýnkovi!Nezlobte se,ale takovýto dotaz klidně.Jen ho však položit,vy si z toho uděláte úsudek a už mezi třetí osoby nepouštět!Proč?Je 21.století.O světě nebudu hovořit,ale lehce o nás,České republice.Řekněte "JEDEN" rozumný a pochopitelný důvod,proč něco,tak "PŘEDPOTOPNÍHO" uskutečnit?Jako GESTO-rozhodnutí???Lékaři se snaží zachránit každý jeden život,ale obětovat se pro vydobitou dnešní situaci,která se dá hodnotit jako "KONEC SVĚTA" či tak přirovnat,je maximální nesmysl,neodpovědnost a hloupost!!!Toď vše!
0/0
15.12.2012 12:35
Foto

Bohumil J. Studýnka

Dobrý den. Jistě, v 21.století se státníkova/občanova ...
... statečnost a postoj k odpovědnosti ke státu a vlasti projevuje  zejména  jinými a dobově přiměřenými formami. Stále však jde vlastně o totéž.  Viz   zde v diskuzi oprávněně zmiňovaný František Kriegel s jednoznačným, věcným   a faktickým  odmítnutím podpisu tzv. Moskevského protokolu v srpnu 1968.V té kandidátské diskuzi    šlo o projevení chápání  a uvědomnění si právě  této otázky   dnes  a pro  21. století. Nedopadlo a nezaznělo  to  v odpovědích  ale moc přesvědčivě. Díky za přispění do diskuze.BJS
0/0
17.12.2012 10:16
Foto

Urvisu

Mně by se líbilo, kdyby tam přišla v uniformě a z hlediště tuto otázku položila prezidentským kandidátům naše budoucí ministryně obrany Karolína Peake, to by byla prča!… kdyby tohle dokázala a přežila odpověď Miloše Zemana (nepoložila při tom svůj život za vlast), přidal bych znovu lajk na fejsbůkovou stránku LIDEM :)
0/0
10.12.2012 18:53
Foto

Milota

Jako odpověď na tuto otázku
Jako odpověď na tuto otázku bych od kandidátů očekával leccos, ale míra slabomyslnosti a vyhýbavosti jejich odpovědí mě zaráží. Jsou to přizdisráči, pro které je Mnichov musí být vzorem hrdinského odporu.
0/0
10.12.2012 7:52
Foto

Viktor.Mahrik

Přísaha
Ta přísaha z roku 1914 je super.
0/0
8.12.2012 23:48
Foto

Křivan

proč jen prezident?
Mám obavy, že položit život za stát už neumí nikdo z nás. Možná nám budoucnost takovou zkušenost přinese.  Ps. Druhý úhel pohledu. Nejsme v Libyi ani v Chile. 
0/0
8.12.2012 15:53
Foto

K51a39r18e16l 37S86l77a98v16í82k 4163405402476

...
Možná ti, kteří ho obětovali, o tom nemohou vyprávět a ti, kteří to vědí, nechtějí .... nebo spíše,  ti okolo nechtějí poslouchat??Znám pár lidí, kteří život za vlast položili či bezpřemýšlení položí. Byli a jsou to čestní a slušní lidé, kteří dennodenně vykonávali a vykonávají povolání pro  stát....Takže laskavě nemluvte hlouposti, pokud tyto lidi neznáte či nechcete znát, určitě alespoň z úcty k těmto lidem...Možná stačí nejprve trošku myslet a pak psát...  váš příspěvek nejenže vypadá hloupě, ale z podstaty i neomaleně uráží...
0/0
9.12.2012 18:45
Foto

Czlars

Stačí si tu otázku položit sám sobě..
... udělal bych to já sám? A pro koho?Samozřejmě, udělal bych to. Pro svou rodinu, přátele, blízké, k obraně své obce či kraje. Ale dál? Proč bych měl nasazovat život pro jakýsi útvar, kteréo si neváží ani političtí reprezentanti z toho útvaru vyšlí? Jestliže mým zástupcům nestojí má země ani za to, aby bez jakéhokoli rizika zvedli hlas proti skutkům či dějům, které jdou proti našim zájmům - jaké právo mají vyžadovat po mně, abych nasazoval život? A jaké pak mám právo já, abych totéž vyžadoval po prezidentovi, pokud to sám nehodlám učinit?Závěr? Prázdná a hloupá otázka. 
0/0
9.12.2012 21:34
Foto

K45a84r68e79l 29S20l13a37v78í67k 4723385332786

...
Když oni ne, já taky ne? Co dodat, asi si sám sebe příliš nevážíte.
0/0
11.12.2012 21:42
Foto

Czlars

jste vedle..
.. vaše úvaha vedla poněkud za roh. Snažil jsem se říct, že po ostatních mám právo chtít pouze takovou oběť, jakou jsem ochoten přinést i já sám. Kolik z těch, kdo se tu (a jinde po internetu) pohoršují, je skutečně připraveno položit život ve prospěch republiky?
0/0
13.12.2012 20:26
Foto

Křivan

Vážený pane, chápu Vaše
Vážený pane, chápu Vaše rozhořčení, ale i Vy se zamyslete, můj příspěvek byl sebekritika a kritika. Nevím co považujete za vlast. Nám normálním lidem se den ze dne vzdaluje v nadnárodních hrátkách, ve kterých je lidský život pouze číslo s určitým energetickým potenciálem .Nejspíš se pohybujete v uzavřené skupině, kde pojem vlast je nutnou součástí její vnitřní soudržnosti. Já to vidím jinak a vlast za kterou stojí zemřít mi chybí.Také otázka pro Vás, který z kandidátů nejlépe vystihuje Vaše chápání slova vlast? Nejblíž pro mne byl Remek, jenže ten to odmítnul, proč asi?
0/0
10.12.2012 15:56
Foto

K57a53r68e73l 85S10l38a65v29í53k 4623895582736

...
Váš příspěvek byl spíše jen kritika ostatních a ty ostatní tu jsou, kteří život položí.  Pokud vy sám si to nedokážete představit, nebo neznáte, neumíte pojmenovat hodnoty, za které by to stálo, s tím já nic neudělám.Jsou to většinou profesní skupiny, které to mají v podstatě  dané zákonem a samozřejmě nedělám si iluze, že všichni by automaticky život položili, ale  velká část by prostě dělala svoji práci i za cenu toho života.Není problém umřít .-)), to umí každej blb, ale rozhodnout se v tu pravou chvíli něco udělat s kalkulovaným rizikem, kdy jeden z možných výsledků je fatální, to je to, co myslím. Položit život za vlast neznamená jen za nějaký neurčitý slovní obrat "státnost", "Čechy", "národ atd. Ale může to být prostě jen za určitého člověka v danou chvli.Jednoduchým příkladem by byl asi voj. konflinkt a obrana národa, ale toho se snad zaplať pánbůh nedožijeme. Takže pod pojmem "položit život za vlast", si představuji výše napsané. A proto se vracím na začátek, znám posuty lidí, kteří by do toho šli a nemusí příliš spekulovat, jestli se   republika příliš globalizovala či nikoliv.A abych odpověděl na vaši otázku, podle udpovědí, bych  nedal ani zlámanou grešli za žádného z kandidátů.Vyhýbavé a neurčité odpovědi svědčí o jejich morálce a osobnosti. Nikdo po nich přece nechtěl, aby vzali zbraň a šli do první línie. Dá se se položit život i gestem v pravou chvíli na pravém místě a to jsem od nich chtěl slyšet.
0/0
11.12.2012 13:54
Foto

Mareta

život za vlast
když už někdo tuto řečnickou tomu našemu prezidentskému panoptiku až na 2 výjimky /Schwarzenberg, snad i Roithová/  položil, přece jen by tam bývalo mělo zaznít od autora otázky jméno gen.Svobody. Ať už jsou naše názory na něj po r.48 jakékoliv, a to veskrze negativní a patřím k nim i já, marná sláva: tento člověk prošel bitvami východní fronty včetně dukelského pekla s každodenním  nasazením vlastního života. To je naprosto bez diskuse. Jak se zachovalpo r.45, kdy už musel vědět, kam orientace země spěje a potom po r.48, je neomluvitelné, ale nemohlo v tom hrát roli právě "vyhoření" a rezignace  po všem, čím prošel, posléze i zpráva o drastické smrti 20letého syna v Mauthausenu? Nevím, prý politice nerozuměl, byl to voják. Nemyslím si to, musel vědět a nepochybně toho o sovětských metodách věděl víc než kdokoliv jiný, ale........?.
0/0
18.12.2012 10:05
Foto

B79o85h23u96s15l65a60v 40R24u67d60o28l13f 8236608492435

Zaveďme povinnost sledovat pohádky
Zdá se, že si nikdo nepamatuje pohádku "Sůl nad zlato". Mně tato otázka připadá neomalená. Ochota obětovat (někdy v budoucnu) život pro jiné je natolik intimní, že by neměla být předmětem politické kampaně. Opravdu se na novináře zlobím. Nejraději bych jim o vánocích nařídil povinné sledování pohádek.
0/0
8.12.2012 12:25
Foto

K98a51r62e23l 42V54y40š19a79t64a

Máme v naší moderní době
hrdinu, politika který se nesklonil před násilím a nebezpečím ztráty života. Nebyl to sice prezident, ale v obdobném postavení jako reprezentant našeho státu se skupinou naší politické reprezentace byl odvlečen Brežněvem do Sovětského svazu. Všichni, mimo Kriegla odhodili čest a pro záchranu svého života zradili svůj stát. Je smutné, že takový statečný, hrdý a odvážný člověk upadl do zapomění a mladší ročníky o něm nic neví.
0/0
8.12.2012 10:23
Foto

Milota

To jste připomněl jednu
To jste připomněl jednu mimořádně zajímavou osobnost naší nedávné historie. František Kriegl počítal s tím, že odmítnutí podpisu tzv. Moskevského protokolu jej bude stát život a byl na to připraven.
0/0
10.12.2012 7:44
Foto

V době, kdy lidé ryskují (a
V době, kdy lidé ryskují (a někdy obětují) život pro mobil spadlý do jezera, pro hloupost co odpadne z auta na dálnici, pro kdejakou frajeřinu v rauši atd. je otázka položení života za vlast prezidentem, jen fráze pro pobavení čtenářů. Bravo.
0/0
8.12.2012 8:44
Foto

Igorjansen

Pekny
Fakt je, ze v dnešní době nemá člověk moc času se nad takovými to otázkami zamyslet. Takže díky za zamyšlení...
0/0
8.12.2012 8:07