Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kritik Merkelové zkouší návrat. Po letech se uchází o vedení CDU více kandidátů

Svět

  6:00
BERLÍN/PRAHA - Souboj o nástupnictví kancléřky Angely Merkelové v čele německých křesťanských demokratů (CDU) svedou jedna žena a dva muži. Zatímco generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová (56) a ministr zdravotnictví Jens Spahn (38) jsou považováni za kandidáty aparátu, kteří mají jistou podporu některých vnitrostranických skupin, působí 62letý komerční právník Friedrich Merz na první pohled jako outsider.

Friedrich Merz foto: Reuters

Ve skutečnosti ale na sebe v posledních dnech strhává téměř veškerou pozornost. Tak jako tomu bylo před 18 lety, když byl šéfem společného poslaneckého klubu CDU a bavorských křesťanských sociálů (CSU) ve Spolkovém sněmu. Byl tehdy považován za nejlepšího řečníka sněmovny, potenciálního ministra, možná i budoucího spolkového kancléře.

V roce 2000 Merz například velmi výrazně ovlivnil tehdy probíhající debatu o integraci potomků někdejších gastarbeiterů, kteří si i ­po letech nenašli místo ve většinové společnosti. V té době vládnoucí koalice sociálních demokratů a Zelených jim v tom chtěla pomoci zavedením dvojího občanství.

Skončit jako šéfka strany? Obrana útokem, říká o rozhodnutí Merkelové politolog

Merz to ale kategoricky odmítal. Naopak hlasitě požadoval, aby zvláště ti, co přišli z mimoevropského prostředí, přijali za svá pravidla platná v Německu. Volal také po tom, aby úřady důsledně trvaly na jejich dodržování.

Pak však nastal v jeho dobře nastartované kariéře zlom. Mohla za to dohoda tehdejších lídrů CDU a CSU, Angely Merkelové a Edmunda Stoibera. Výměnou za to, že šéfka křesťanských demokratů podpoří Stoibera jako společného lídra pro volby v roce 2002, měla ona dostat pozici šéfky poslaneckého klubu.

Pro Merze, který ho až do té doby vedl k všeobecné spokojenosti poslanců, nebylo v tomto mocenském aranžmá místo. Chvíli sice ještě svému sesazení vzdoroval, ale nakonec se podvolil.

Až do roku 2009 pak byl ještě poslancem, než z parlamentu zcela odešel. Na příjmech z politiky závislý nebyl, protože jako vyhledávaný právník působil jako člen dozorčích rad řady společností, čímž dosahoval několikanásobně vyšších příjmů, než jaké by měl v­ politice.

PETRÁČEK: Co s nevítězstvím. Po volbách v Hesensku Merkelová odejde z čela CDU

Teď ohlásil Friedrich Merz svůj návrat. O CDU prohlašuje, že prý potřebuje „restart a obnovu se zkušenými a mladšími osobnostmi“. On sám je přitom pouze o dva roky mladší než Merkelová.

Svou kandidaturou do čela CDU se prý nechce pomstít své někdejší rivalce, nýbrž „udržet stranu pohromadě“, aby byla v budoucnu znovu přijatelná pro liberální, konzervativní i křesťansky orientované voliče. Sám Merz má liberální názory na fungování ekonomiky a naopak konzervativní pohled na morální otázky.

První průzkumy, které se o­uchazečích o předsednictví objevily, zatím Merze favorizují. Agentura YouGov v reprezentativním šetření zjistila, že by si ho v čele CDU přálo 21 procent dotázaných. Pro Krampovou-Karrenbauerovou se vyslovilo 18 procent a pro Spahna 6 procent.

Merz má za sebou silného spojence v podobě nejčtenějšího německého deníku Bild. Krátce poté, co se objevily informace, že Merkelová skončí v čele CDU, začaly se na webu listu objevovat pochvalné články doplněné o vyjádření osobností, které považují jeho zvolení za nejlepší řešení.

O Merzově možném návratu do vrcholné politiky se spekulovalo řadu let. Jeho jméno skloňovali hlavně politici, kteří nesouhlasili s tím, jak Merkelová coby šéfka křesťanských demokratů opouštěla často i letité postoje strany ke klíčovým otázkám: pod jejím vedením CDU přestala podporovat jadernou energetiku, fakticky zrušila brannou povinnost a přestala považovat tradiční model rodiny za jediný přípustný.

Problém s jménem BlackRock

Jedna okolnost by ale mohla Merzovu snahu o politický návrat zhatit. Působí totiž řadu let jako šéf dozorčí rady německé pobočky americké globální investiční společnosti BlackRock.

Jedná se o největšího správce aktiv na světě kontrolujícího majetek v objemu 6,29 bilionů dolarů. Mnozí kritici vidí ve firmě symbol nespoutaného globálního kapitalismu, který vyústil do krize let 2007 a 2008. V Německu drží korporace podíly téměř všech klíčových firem zastoupených v burzovním indexu DAX.

Německá média přitom již dříve označovala Merze za neoliberála. V roce 2003 například navrhoval takové zjednodušení daňového systému, aby měl formulář daňového přiznání velikost pivního tácku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!