Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kritika kolínské policie. Kvůli vzhledu kontrolovala 650 migrantů a nazvala je ‚Nafris‘

Svět

  11:26
BERLÍN - Policisté v Kolíně nad Rýnem prý kontrolovali na Silvestra lidi jen kvůli jejich vzhledu a k popisu osob pocházejících ze severní Afriky použili slovo Nafris, které může být vnímané jako urážlivé. Na postup strážců zákona během silvestrovských oslav se snesla kritika na sociálních sítích i ze strany předsedkyně německých Zelených Simone Peterové.

Německá policie se v Kolíně připravovala na možné problémy. foto: Reuters

Kolínská policie dohlížela na oslavy konce roku v počtu asi 1700 mužů a žen, tedy mnohonásobně více než před rokem, kdy v tomto městě převážně přistěhovalci ze zemí severní Afriky masově napadali a obtěžovali ženy. Na přelomu roku strážci zákona už při příjezdu do města ověřili totožnost zhruba 650 osob - drtivou většinou původem právě ze severní Afriky - a více než sto jich na místě zadrželi. Kvůli sexuálnímu napadení přijala policie deset trestních oznámení.

Zátarasy a desetinásobek policistů. Kolín nad Rýnem představil plán na Silvestra

Šéfka Zelených v pondělí vyjádřila přesvědčení, že velký počet policistů v Kolíně nad Rýnem pomohl výrazně omezit násilnosti a počet přepadení. „Nabízí se ovšem otázka přiměřenosti a zákonnosti, když je prověřeno celkem téměř 1000 osob jen na základě jejich vzhledu, a část z nich zadržena,“ řekla Peterová listu Rheinische Post.

Kolínský policejní prezident Jürgen Mathies odmítl, že by policie vybírala kontrolované osoby na základě jejich etnické příslušnosti. Zároveň ale řekl, že na základě minulých zkušeností bylo zřejmé, koho kontrolovat. „Nebyli to žádní starší bělovlasí muži nebo blonďaté mladé ženy,“ řekl. V situaci, kdy na hlavní kolínské nádraží přijížděly tisíce lidí, musela podle něj policie takto postupovat.

Stejně jako někteří další politici kritizovala Peterová také to, že policie na Twitteru o Severoafričanech psala jako o Nafris, což je zkrácenina německého slova Nordafrikaner. S tím, že policie takový pojem neměla na veřejnosti použít, souhlasí i kolínský policejní prezident Mathies. Interně policie slovo Nafris užívá již delší dobu, aby odlišila kriminalitu osob pocházející nejčastěji z Maroka, Alžírska a Tuniska.

Slova političky Zelených v pondělí kritizoval generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Peter Tauber, podle něhož taková slova ukazují na ztrátu citu pro realitu. Kritiky se Peterová dočkala také ze strany Alternativy pro Německo (AfD).

Výhrady k použití pojmu Nafris má také ministerstvo vnitra, které jinak policistům v celém Německu za zvládnutí Silvestra poděkovalo. Zmíněné slovo podle ministerstva není oficiálním pojmem, který se bude do budoucna používat.

Na sociálních sítích se objevily i satirické komentáře. Z toho, že si mohou „rasisté“ rozumět díky slovu Nafris i s policisty, si dělá legraci například twitterový účet satirického pořadu Extra 3.

Silvestrovské oslavy v Kolíně nad Rýnem, ale i v řadě dalších německých měst poznamenaly před rokem sexuální útoky, které páchali převážně přistěhovalci. Policie v Kolíně nad Rýnem v souvislosti se Silvestrem 2015 přijala přes 1200 trestních oznámení, z toho více než 500 kvůli sexuálním deliktům včetně znásilnění.

Nynější oslavy byly v celém Německu podle dosavadních informací výrazně klidnější. Týká se to také Bavorska s výjimkou Augsburgu, kde se podle policie odehrály dva útoky nožem. Policie zaznamenala také ostřelování oslavujících zábavní pyrotechnikou, které si vyžádalo několik lehce zraněných. Zodpovědní za něj jsou podle policie tři Syřané.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...