22. března 2011 20:10, aktualizováno 23. 3 8:33 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kritikou se netrápím, prohlásil Havel na premiéře Odcházení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Václav Havel na premiéře svého filmu Odcházení v Lucerně, po jeho levici Dagmar Havlová, po pravici Josef Abrhám | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel na premiéře svého filmu Odcházení v Lucerně, po jeho levici Dagmar Havlová, po pravici Josef Abrhám | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA „Dámy a pánové, děkuji, že jste vypnuli své mobilní telefony. Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Můžete zapnout své mobilní telefony.“ Těmito slovy pozdravil v úterý večer premiérové publikum režisér filmu Odcházení Václav Havel. Publikum ho odměnilo ovacemi vestoje.

Poté herec Jaroslav Dušek diváky instruoval, aby si všímali nejen toho, co vidí na plátně, ale také toho, co je mimo plátno, za plátnem a pod plátnem. Tím se publikum řídilo a film odměnilo potleskem i po jeho konci.

Exprezident Václav Havel se osobně zúčastnil slavnostní premiéry filmu Odcházení, který natočil podle své stejnojmenné divadelní hry. Projektu, ve kterém jako režisér debutoval, dal však zcela jinou atmosféru.

Na dvou projekcích – v Lucerně a Slovanském domě – se sešli Havlovi spolupracovníci a přátelé, za politiky třeba Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg. Dnes vstupuje Odcházení do kin.

Do neděle byl Václav Havel kvůli zánětu dýchacích cest v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Hospitalizován byl 8. března a stále je v domácím ošetřování.


Do kina Lucerna přišel exprezident krátce před šestou hodinou a v sále zhlédl část projekce. Pak v přímém vstupu odpověděl na otázky pro zpravodajskou relaci Události České televize, která je koproducentem snímku. "Jednak je to (natočení filmu) jakousi satisfakcí a jednak jsem rád, že se to koná tady, protože jsme v paláci Lucerna, který vystavěl můj dědeček před sto lety. Jakýmsi záhadným obloukem se sem vracím, respektive skrze mne se sem vrací film," řekl Havel a vzpomněl i svého strýce Miloše Havla, který patřil k zakladatelům české kinematografie.

Recenze

'Kritika mě netrápí'
K prvním kritikám, které se objevily v médiích a z nichž některé filmu vyčítají spíše divadelní pojetí, Havel poznamenal, že se jimi netrápí. "Já jsem se tím netrápil, jestli to vypadá víc jako divadlo nebo jako film. Já jsem to udělal tak, jak se mi zdálo, že se to má udělat, jak jsem to cítil. A tím, kam to patří, nechť se zabývají kritici. To jim přenechám," uvedl.

Havel pak se členy filmového štábu v čele s producentem Jaroslavem Boučkem pozdravil hosty první projekce, která právě končila. Na pódiu se objevili jeho nejbližší spolupracovníci - kameraman Jan Malíř, střihač Jiří Brožek, autor hudby Michal Pavlíček, kostýmní výtvarnice Zuzana Ježková, choreograf Jiří Kylián, architekt Ondřej Nekvasil a zvukaři Viktor Ekrt a Pavel Rejholec.

Jiří Lábus, Taťána Willhelmová, Oldřich Kaiser a Jiří Macháček na premiéře filmu Odcházení

Z herců byli přítomni představitel role odcházejícího kancléře Josef Abrhám, jeho filmová žena Dagmar Havlová a dále například

Odcházení - zatím poslední Havlova divadelní hra

Svou zatím poslední divadelní hru Odcházení Havel napsal po dvacetileté odmlce. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nepostrádá originalitu ani humor. Diváky zavádí do domácnosti Viléma Riegera, jemuž jako bývalému kancléři skončilo volební období a nad jeho dalším setrváním ve vládní vile visí otazník. Havel v ní konstruoval umělý a smutně zábavný divadelní svět. Je sebeironickým bilancováním odcházející politické garnitury a sžíravým pohledem na nástup nové, dravější generace.

Miroslav Krobot, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Jan Budař, Stanislav Zindulka a Vlasta Chramostová. Ta jako jediná z filmového obsazení hrála i ve vůbec první premiéře Odcházení, kterou v Divadle Archa nastudoval v květnu 2008 režisér David Radok.

Ovace ve stoje
"Jako filmař u mě Havel uspěl. Byl skvělý, on se tím dokázal bavit, přitom věděl, co chce, a to mě vyhovovalo," uvedl už dříve o natáčení snímku Abrhám.

Diváci dlouho tleskali do závěrečných titulků i poté, když skončily. Vstoje poděkovali i Havlovi, který si při chůzi pomáhal hůlkou. Když zvládal tři vysoké schody, zakopl a klesl na koleno. "To zakopnutí nebylo hrané, ale skutečné," rozesmál vzápětí publikum.

Premiéra filmu Václava Havla Odcházení v pražském kině Lucerna

Producent Jaroslav Bouček přiznává, že neví, kam dřív skočit. "Za několik dnů máme projekci pro festival v Cannes. O snímek projevily zájem festivaly v Locarnu, San Sebastianu a v Benátkách. Právě jsme poslali kopii americkým distributorům Sony Classic a Michaela a Zdeněk Bakalovi organizují začátkem dubna pracovní setkání v Londýně. Z toho je vidět, že plánů je až dost. Kdyby něco z toho vyšlo, bylo by to báječné," řekl Bouček.

Havel: Splnil jsem si sen
Setkání s režií komorního filmového dramatu o ztrátě moci považuje Havel "v závěru veřejné kariéry" za splnění svého snu. Komunistický režim mu zmařil studium i naplnění dlouholeté touhy. A tak měl až nyní poprvé možnost interpretovat jako režisér vlastní dramatický text. A navíc filmem, což pro něj znamenalo satisfakci - celý život chtěl být filmařem.

Premiéra filmu Václava Havla Odcházení v pražském kině Lucerna

Film, jehož rozpočet se podle dřívějších informací pohyboval kolem 44 milionů korun, se do českých kin dostane od čtvrtka ve 27 kopiích.

Kritika film nešetří
Recenze, které se objevily, ale Havla jako režiséra nechválí. "Havel natočil film... Nebo ne?", "Václav Havel, jeho pes, žena, bratr a přátelé si natočili film pro radost", "Havlovo Odcházení terorizuje svou absurditou", "hlavním problémem Odcházení je, že neví, čím chce být, ve smyslu žánrovém i obsahovém," tepou režiséra, dramatika a bývalého prezidenta kritici na velkých zpravodajských serverech. V dosavadním hodnocení uživatelů internetové databáze ČSFD získalo 30 procent.

  • 8Diskuse


Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky


Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou