Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Krize s rukojmími v Alžírsku nekončí, 22 cizinců stále chybí

Afghánistán

  11:42
ALŽÍR - Krize kolem rukojmích zadržovaných islámskými radikály v Alžírsku ještě neskončila. Zhruba 30 lidí včetně několika cizinců zahynulo, desítky rukojmích i únosců se stále pohřešuje. Zřejmě jsou stále v plynárenském komplexu.

Podnik na zpracování plynu na jihovýchodě Alžírska, kde skupina islamistických radikálů napojených na teroristickou síť Al-Káida od středy zadržuje rukojmí foto: Reuters

Islamisté drželi skoro dvě stě rukojmích v komplexu u města Ajn Amanás na východě Alžírska od středy. Tvrdili, že jde o odplatu za francouzskou vojenskou intervenci v sousedním Mali a údajně chtěli své zajatce odvézt mimo alžírské území.

Čtvrtečních zásah alžírských bezpečnostních sil ale skončil jen částečným úspěchem, podle některých zpráv navíc drama dál pokračuje. Stále se nepodařilo dohledat nejméně 22 cizinců, nejspíš Japonců a Norů.

Pan Malrboro, mudžáhedín zrušil i rallye Dakar

Únosce až 200 Alžířanů a cizinců v saharské poušti není jen tak někdo. Je to nechvalně proslulý radikál Muktar  Belmuktar, kterého mají francouzské protiteroristické jednotky v hledáčku již delší dobu. Ostřílený mudžahedín se k útoku na jihovýchodě Alžírska sám přihlásil.

Terorista nyní vede skupinu, která si říká Brigáda al-Mulasamín, což v překladu znamená Brigáda maskovaných. Její členové jsou napojeni na teroristickou síť Al-Káidy v muslimském Maghribu. Samotný Belmochtár se v 90. letech osobně setkal s Usámou bin Ládinem, uvedla CNN.

Islamistický vůdce se v Alžírsku narodil. Již v devatenácti letech ale odcestoval do Afghánistánu, kde se účastnil bojů proti tehdejší vládě. Do své rodné země se následně vrátil jako ostřílený bojovník, který získal přezdívku Jednooký – kvůli zranění, které utrpěl v jedné z bitev.

Alžířan Mochtár Belmochtár, šéf odnože Al-Káidy operujícící v muslimském Maghribu

Ihned po návratu se připojil k členům militantní organizace Islámská ozbrojená skupina (GIA), která usilovala o svržení alžírského režimu. Na svědomí měla stovky útoků, zejména na civilisty, ale i bombové atentáty až ve Francii. Belmochtár se rychle vypracoval a brzy se stal velitelem GIA pro celou oblast Sahary. Na přelomu tisíciletí se po několika úspěšných operacích alžírské armády podařilo skupinu rozprášit.

"Jednooký" se tehdy rozhodl osamostatnit a začal jednat na vlastní pěst. Peníze si vydělává pašováním cigaret, drog, zbraní i ilegálních migrantů – díky této činnosti získal další přezdívku Pan Marlboro. Právě jeho aktivity stojí za zrušeným ročníkem rallye Dakar 2008.

Středeční útok prý měla na svědomí elitní jednotka jeho Brigád, která si říká Ti, již se podepisují krví. "Belmochtár chtěl nejspíš ukázat, že je stále aktivní a nestahuje se z boje, zejména v době, kdy i jiní džihádisté bojují proti francouzským jednotkám v Mali," uvedl Andrew Lebovich, odborník na činnost Al-Káidy v Africe.

Podle agentury Reuters je část komplexu nadále obklíčena příslušníky alžírských bezpečnostních sil a uvnitř zůstávají rukojmí. "Část zařízení je pod kontrolou alžírských úřadů, jiné části ještě ne. Mění se to každou hodinou," řekl britské BBC norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Někteří osvobození rukojmí už byli převezeni z Alžírska - například Američany vyzvedl speciální letoun, který v pátek přistál na letišti nedaleko plynárenského komplexu.

Stále ale není jasné, kolik rukojmích vlastně zahynulo. Například podle agentury Reuters je mrtvých 30 a je mezi nimi i několik občanů západních zemí: mimo jiné dva Britové, dva Japonci a Francouz. Jiné zdroje hovoří i o dvou mrtvých Filipíncích. Alžírská státní televize pak hovoří jen o čtyřech mrtvých cizincích.

Otazníky - a jisté rozhořčení mezi představiteli zemí, odkud zahraniční pracovníci plynárenského komplexu pocházeli - vyvolává i samotný průběh záchranné operace. Irský expert, kterému se ve zmatku podařilo únoscům uprchnout, například vypověděl, že alžírské bezpečnostní síly vyhodily do vzduchu čtyři džípy s rukojmími, aby zabránily únoscům odvézt je mimo plynárenský komplex a následně za hranice Alžírska.

Kaddáfím vyzbrojení Tuaregové ovládli sever Mali

Mezi asi 200 rukojmími bylo podle dostupných zpráv 41 cizinců (mimo jiné Britů, Norů, Francouzů či Japonců). Útok radikálů se odehrál ve středu brzy ráno, když skupina cizinců za doprovodu alžírské ochranky jela na letiště. Ochranka palbu islamistů opětovala a ozbrojenci se i s rukojmími stáhli do plynárenského komplexu. Podnik na zpracování plynu vlastní alžírská společnost Sonatrach spolu s britským BP a norskou firmou Statoil.

Mise Evropské unie

Za propuštění rukojmích žádali útočníci ukončení operace v Mali, propuštění 100 vězněných teroristů a také bezpečný odchod s rukojmími do Libye. Areál následně obklíčila alžírská armáda. Vláda odmítla s únosci vyjednávat

Autoři: