Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Stál za korupcí i etnickými čistkami. ‚Krokodýl‘ Mnangagwa převzal moc v Zimbabwe

Svět

  12:23
HARARE/PRAHA - Je údajně zodpovědný za vyvlastňování bílých farmářů, etnické čistky i falšování prezidentských voleb. V pátek zimbabwský „krokodýl“ Emmerson Mnangagwa nahradil ve funkci prezidenta Roberta Mugabeho a hlásá slova o demokracii. Podle znalců ale nový vítr do zimbabwské politiky rozhodně nepřinese.

Emmerson Mnangagwa dorazil na inauguraci. foto: Reuters

Krokodýl. Tuto přezdívku dali vojáci Emmersonu Mnangagwovi během zimbabwské války o nezávislost kvůli jeho bezmezné vychytralosti a dravosti. Muž, který vládl po několik desítek let po boku Roberta Mugabeho a je viněný z porušování lidských práv a korupce, složil v pátek prezidentskou přísahu a stal se nejmocnějším mužem v Zimbabwe.

Odstraňovala nepohodlné. Mocenský vzestup ženy diktátora Mugabeho zastavila až armáda

Inauguraci Mnangagwy na Národním sportovním stadionu přihlížely desítky tisíc lidí a také prezidenti Botswany, Zambie a Mozambiku. Pětasedmdesátiletý politik by měl Zimbabwe vést do voleb plánovaných na léto 2018. Předtím působil na pozici viceprezidenta, dokud jej dosavadní prezident Mugabe v listopadu neodvolal.

Vadil Mugabeho choti

Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangawa jevil „známky neloajálnosti“. Podle médií se tak měla uvolnit cesta k nástupnictví pro Mugabeho choť Grace, která dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Mnangagwa se ve středu vrátil do vlasti z Jihoafrické republiky, kde po odvolání z bezpečnostních důvodů pobýval.

Mnozí komentátoři se obávají, že jeho jmenování nepřinese skutečnou změnu. Mnangagwa dříve působil mimo jiné jako šéf bezpečnosti, šéf rozvědky nebo řídil stranický rozpočet. Ve vládní straně Zanu-PF vytvořil frakci „lacoste“.

Zimbabwští soudci přicházejí na jmenování Emmersona Mnangagwy prezidentem.
Zimbabwští vojáci během zkoušky na páteční prezidentskou inauguraci.

„Není to zrovna svěží vánek do zimbabwské politiky,“ uvedl pro deník Guardian historik Stuart Doran. „Mnangawa byl s Mugabem od roku 1976. Byl jeho hlavním sekerníkem po čtyřicet let,“ vysvětlil historik.

Nový prezident je viněn z etnických masakrů v osmdesátých letech. V roce 1983 vedl brutální represe pořádkových sil v údajně protistátně zaměřených provinciích Matabeleland na západě a Midlands ve středu země, které si vyžádaly údajně až 20 tisíc mrtvých.

Falšoval prý i prezidentské volby

V roce 2000 stál jako ministr spravedlnosti za vyvlastňováním bělošských farem v zemi. V roce 2008 se pak aktivně zapojil po boku Mugabeho do násilností a údajně stál za falšováním výsledků prezidentských voleb, ve kterých měl být Mugabe poražen, přesto se udržel u moci.

Nový prezident je stále velmi populární mezi generály, kteří 15. listopadu de facto převzali v Zimbabwe moc. Od té doby drželi vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.

Mugabe rezignoval v úterý po téměř 37 letech v čele země. Výměnou dostal imunitu před stíháním pro sebe i svou manželku. Odchod třiadevadesátiletého autoritářského prezidenta přivítaly davy v ulicích Harare a příznivé reakce zazněly i od zahraničních státníků.

Mugabe zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin. Bez práce je v zemi podle největší zimbabwské odborářské organizace až 90 procent lidí v produktivním věku a extrémní chudoba postihuje asi pětinu populace.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!