Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kromě kávy servírují i slova

Česko

Japonská kultura dobývá Brno. Kavárna inspirovaná japonským komiksem přináší do Evropy netradiční pojetí obsluhy v typickém stylu.

BRNO Na válečky z rýže se syrovou rybou v mořské řase se někteří lidé zprvu dívali s nedůvěrou. Své příznivce si však sushi u nás brzy našlo. V Brně se nyní jako první v kontinentální Evropě snaží prosadit další prvek exotické kultury, kavárny maid café. Servírky v kostýmu služebné (maid – pozn. red.) tam mají v popisu práce chovat se maximálně uctivě a roztomile.

Styl kaváren vychází z japonských komiksů. Číšnice přicupitají k zákazníkovi a kromě nápojového lístku mu nabídnou i svou společnost a konverzaci. „Maid café je založené na větším poutu mezi obsluhou a hostem. Bereme je doslova jako pány,“ říká servírka Martina Kvasnicová.

Jako „služebná“ přivítá příchozího úklonou, kromě stálého úsměvu má splnit i neobvyklá přání – například vyčíst budoucnost z karet. Její kostým doplňují kočičí uši a ocas. „Abych byla ještě roztomilejší,“ vysvětluje. Rozsáhlejší komunikace má v Japonsku zákazníka odvést od každodenních starostí a silného pracovního tlaku. „Podobné kavárny Japonci berou jako útěk do světa mimo realitu, podobně jako jdou lidé u nás například do kina,“ popisuje Zuzana Kubovčáková ze Semináře japonských studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Japonců na jižní Moravě v posledních letech ubývá. V Jihomoravském kraji působí desítka japonských firem, což je zhruba o polovinu méně než před pěti lety. V Brně se kvůli práci dočasně usadilo na 150 Japonců, trvale jich v moravské metropoli žije několik desítek. Splní leccos. Ale pozor: nesahat a nefotografovat Takzvaná maid café jsou v Japonsku oblíbená zejména u příznivců animovaných seriálů anime, které jsou kreslené komiksovým stylem s názvem manga. Typická manga postava má velké oči, rafinované tvary účesu a malý špičatý nos.

Cizokrajná kultura může v návštěvnících maid café vzbudit zvláštní dojem. „Lidé se v kavárně nemusí cítit příjemně,“ míní Kubovčáková. Na první brněnský podnik v japonském stylu hosté zatím reagují příznivě. „Chodí sem nejen fanoušci anime a manga, ale pravidelně na kávu třeba i devadesátiletý pán. Lidé si hodně chtějí povídat,“ vypozorovala Kvasnicová, jež se práci „služebné“ věnuje na plný úvazek. „Maminka to nejprve považovala za bláznivou práci, ale podporuje mě,“ svěřila se.

Hra na služebnou má svá pravidla. Hosté se servírek nesmí dotýkat ani je fotit. Špatné zkušenosti v kavárně po měsíci provozu nemají. „Obavy o bezpečnost jsme při plánování projektu měli,“ připustil majitel Luboše Brhela. Pro podnik proto vybral rušnou obchodní pasáž Sfinx, v níž hlídá ochranka.

Na případné „obejdy“ jsou v kavárně v Králově Poli připraveni – číšnice dostaly instruktáž, jak hosta v případě potřeby vykázat.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: