27. května 2016 21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Video

Krupobití v Malontech rozbíjelo okna i auta. Zabilo navíc tři čápy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

MALONTY Malonty na Českokrumlovsku odpoledne zasáhlo lokální krupobití. Z nebe padaly podle starosty Vladimíra Malého kroupy o velikosti holubích vajec. Zhruba u deseti domů rozbily okna i tašky na střechách. Kroupy také zabily tři čápy, samici se dvěma mláďaty, řekl starosta.

„Nic podobného nepamatuji,“ uvedl Malý, kterému je 56 let. Malonty mají i se spádovými obcemi 1400 obyvatel. Během zhruba patnácti minut tu napadlo asi dvacet centimetrů krup, které museli místní odstranit pluhem.

Krupobití doprovázené silným větrem vytloukalo okna na domech a rozbíjelo tašky na střechách. Nejhorší je ale podle starosty smrt tří čápů, které kroupy utloukly. V hnízdě je umístěna webová kamera, a lidé z Malont je tak mohli sledovat v přímém přenosu. „V době bouřky kamera naštěstí nefungovala. Samice chránila mláďata a všechny je to stálo život. Samce zatím nemůžeme najít,“ uvedl Malý.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Matějů žádné další větší škody bouřky v kraji nezpůsobily. „Další lokální bouřka byla ještě na Kaplicku, kde popadalo asi deset stromů,“ uvedla Matějů. Silné bouřky postihly část republiky již počátkem týdne a způsobily tisíce škod za několik stovek milionů korun. Nejvíce škod bylo hlášeno ve Středočeském kraji, nejčastěji šlo o rozbité střechy, případně poškozená skla a karosérie automobilů.

Silné bouřky hrozí do půlnoci. Meteorologové je ale nevylučují ani v dalších dnech.

ČTK
  • 0Diskuse