14. června 2010 9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krvavé boje na jihu Kyrgyzstánu: města hoří, lidé utíkají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nepokoje v Kyrgyzstánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje v Kyrgyzstánu | foto: ČTK

BIŠKEK Ozbrojené střety mezi Kyrgyzy a Uzbeky na jihu Kyrgyzstánu si už vyžádaly nejméně 117 mrtvých a na 1500 zraněných.

Informovalo o tom kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví. Podle tiskových agentur byla noc na dnešek o něco klidnější než noc předchozí.

Nejhorší etnické nepokoje za několik desetiletí přivedly zemi na pokraj občanské války. Z centra nepokojů Oše prchají desetitisíce Uzbeků, hlavně starci, ženy a děti. Míří do sousedního Uzbekistánu, jehož hranice je od Oše asi jen pět kilometrů vzdálená. Mladí Uzbekové prý zůstávají, aby chránili svůj majetek.

ČTĚTE TAKÉ: Jih Kyrgyzstánu válčí na ulici. Vláda z nepokojů viní svrženého prezidenta

Počet obětí etnického násilí může být mnohonásobně vyšší, než uvádějí oficiální místa. Podle údajů Mezinárodního výboru Červeného kříže, který má na místě své pracovníky, očití svědci tvrdí, že na pouhém jednom z mnoha hřbitovů bylo pohřbeno minimálně 100 lidí.

Nepokoje v Kyrgyzstánu

Podle agentury AP na jihu pokračuje rabování a žhářství. Skupiny mladých lidí kradou vše, od potravin až po televizory. Na ulicích není policie moc vidět, i když prozatímní vláda tvrdí, že většinu důležitých míst v Oši má pod kontrolou. Během noci na dnešek se ve městě stále ozývala střelba, ale proti předchozí noci prý už jen sporadicky.

Agentura RIA Novosti dnes napsala, že v džalalabadské oblasti, kam se nepokoje z Oše rozšířily, byl zatčen jeden z organizátorů násilností. Jde prý o známého místního politika, jehož identitu prý úřady kvůli vyšetřování tají. Celá oblast platí za baštu svrženého prezidenta Bakijeva, jehož stoupenci mezi Kyrgyzy novou prozatímní vládu neuznávají, zatímco místní Uzbekové ji prý podporují.Nepokoje v Kyrgyzstánu

ČTK
Najdete na Lidovky.cz