9. srpna 2010 10:09, aktualizováno  17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krvavé diamanty: Campbellová u soudu lhala, tvrdí svědci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bývalá obchodní agentka Naomi Campbellové Carole Whiteová vypovídá před haagským tribunálem:  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá obchodní agentka Naomi Campbellové Carole Whiteová vypovídá před haagským tribunálem: | foto: Reuters

HAAG Minulý týden se pozornost médií zaměřila na výpověď topmodelky Naomi Campbellové v kauze krvavých diamantů. Modelka svědčila v procesu s bývalým liberijským prezidentem, který čelí obvinění z obchodu s krvavými diamanty. Svědectví herečky Mii Farrowové a bývalé obchodní agentky Campbellové předešlou výpověď topmodelky zpochybnilo.

Diamanty měl bývalý liberijský prezident Charles Taylor Campbellové darovat  v roce 1997 v jihoafrické Pretorii, kde se oba sešli na charitativní večeři, kterou pořádal prezident Mandela.

Celou historii kdysi prozradila americká herečka Mia Farrowová. Ta také na recepci v JAR byla a tvrdí, že Campbellová jí druhý den řekla, že ji v jejím pokoji navštívili lidé od Taylora a přinesli jí jako dárek diamanty. 

Čtěte více

Britská modelka čokoládové pleti ve čtvrtek v Haagu několikrát zopakovala, že nemůže potvrdit, zda šlo o diamanty, ani že byly od Taylora. Diamanty "obvykle vidím zářit v krabičce," citovala ji AP. V případě Taylorova daru by prý sama na diamanty hned neusuzovala, kdyby jí to někdo neřekl.Campbellová vypovídá v Haagu

Farrowová dnes před soudem zopakovala své tvrzení, že slyšela modelku o diamantu od Taylora mluvit a zpochybnila tak její výpověď, ve které Campbellová opakovala, že souvislost mezi diamanty a bývalým liberijským prezidentem nemůže potvrdit.

"Pamatuji si, že Naomi Campbellová se k nám připojila na snídani. Ale než si sedla, velmi rozrušeně zmínila příhodu z minulého večera a řekla, že ji probudili nějací muži, které poslal Charles Taylor a že jí dali velký diamant", prohlásila Farrowová před tribunálem.Proti Campbellové dnes vypovídala i její bývalá obchodní agentka Carole Whiteová. Ta před soudem uvedla, že kameny modelce přinesli dva muži. Vyndali "zmuchlaný papír, dali ho Campbellové a řekli, ´tady jsou diamanty´," řekla Whiteová. Modelka jí je prý ukázala a "byla dost zklamaná, že se neblyštěly".

Whiteová je zapletena do několika civilních sporů s temperamentní modelkou a obhajoba se zřejmě pokusí její výpověď zpochybnit.

Taylor čelí obžalobě z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v souvislosti s válkou v sousední Sieře Leone. Obžaloba se snaží prokázat, že za krvavé diamanty, jak se diamantům z konfliktních oblastí říká, poskytoval tamním povstalcům zbraně. Taylor všechna obvinění odmítá.

jvJana Vrubelová
Najdete na Lidovky.cz