28. prosince 2009 10:52, aktualizováno  12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krvavé protesty: Írán přiznává osm mrtvých, obětí je ale zřejmě více

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Íránští demonstranté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránští demonstranté | foto: AFP

TEHERÁN Při nedělních protivládních protestech v Íránu zahynulo osm, ale možná i víc než patnáct lidí. Vyplývá to ze zpráv íránských oficiálních sdělovacích prostředků. Íránská opozice už v neděli uváděla osm mrtvých. Dnes podle internetových stránek spojených s opozicí vypukly nové incidenty a policie zatkla několik spolupracovníků neúspěšného prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího a bývalého prezidenta Mohammada Chátamího.

V dnešním perském vysílání íránské televize zaznělo, že v neděli pět lidí zabily "teroristické skupiny" a že bylo také zabito "přes deset příslušníků protirevolučních skupin". Stanice se odvolávala na ministerstvo informací, nazývané původně ministerstvo zpravodajských služeb a bezpečnosti. Žádný jiný oficiální sdělovací prostředek však zatím tuto informaci nepřevzal. Anglický kanál íránské televize oznámil osm mrtvých. Odvolal se přitom na Nejvyšší radu národní bezpečnosti. Ze zpráv agentur nevyplývá, zda jde o přiznání, že jde o oběti zákroku bezpečnostních sil.


Mezi mrtvými je i Músávího synovec. Podle internetového sdělení opozice se dnes skupina Músávího stoupenců shromáždila před teheránskou nemocnicí, kde je synovcovo tělo, a policie použila k jejich rozehnání slzného plynu.

Podle další zprávy opozice byli dnes zatčeni tři Músávího poradci a dva spolupracovníci umírněného bývalého prezidenta Chátamího, který kritizuje nynější poměry v zemi.
Zranění íránští demonstranté

Už předtím bylo na jedné opoziční internetové stránce oznámeno, že v Teheránu byli dnes ráno zatčeni dva významní opoziční předáci, mezi nimi i bývalý vicepremiér Ebráhím Jazdí.

Nedělní incidenty byly nejkrvavější v zemi za poslední dobu. Demonstranti při nich házeli po policistech kamením, ti podle opozice odpověděli střelbou.

Policie dosud střelbu popírala. Zástupce jejího velitele Ahmad Rezá Radan v neděli sice připustil čtyři mrtvé, ale nepřímo dementoval, že by jejich smrt souvisela se zákrokem pořádkových sil. Podle něho byly při srážkách zraněny desítky policistů.

Nedělní krveprolití odsoudil opoziční vůdce Mahdí Karrúbí, stejně jako Músáví jeden z neúspěšných kandidátů v červnových prezidentských volbách. Zvlášť kriticky poukázal na to, že k němu došlo během nejvýznamnějšího šíitského svátku ášúrá. "Proč vládci tak posvátný den nerespektují?" řekl. Vláda podle něho postupovala ještě brutálněji než režim, který byl před třemi desítkami let svržen islámskou revolucí.

Opozice využila k demonstraci právě svátku ášúrá, kdy se do ulic vydávají tisíce lidí.

Svátek se letos v Íránu konal ve vypjatém politickém ovzduší krátce po smrti ajatoláha Hosejna Alího Montazerího, velkého kritika režimu. Jeho pohřeb, kterého se zúčastnily desetitisíce věrných, se změnil v opoziční demonstraci. Úřady zakázaly tradiční ceremoniál na památku zesnulého, což v několika městech vyvolalo srážky mezi jeho stoupenci a policií.

Neklid v Íránu trvá už od červnových voleb, za jejichž vítěze byl vyhlášen dosavadní konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Na druhém místě skončil Músáví. Podle opozice byly výsledky zfalšovány. Země je zjevně hluboce rozdělena.

Agentura Reuters napsala, že rozsah konfrontace může signalizovat nejistou novou fázi, při níž se bezpečnostní síly věrné nejvyššímu duchovnímu představiteli země Alímu Chameneímu budou snažit reformistické hnutí rozdrtit. Chameneí po volbách podpořil Ahmadínežáda.

ČTK, Lidovky.cz