18. prosince 2008 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Který ministr dostane padáka?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 53Diskuse

PRAHA V napětí očekávají ohlášené změny ve vládních funkcích zaměstnanci ministerstev, o jejichž šéfech se spekuluje, že opustí své posty. Změny čekají i ředitelé velkých nemocnic.

"Ještě včera se mluvilo o tom, že (ministr zdravotnictví Tomáš) Julínek zůstane, dnes přišla informace, že by to měla být senátorka Daniela Filipiová," slyšela dnes zpravodajka ČTK v jedné z pražských nemocnic.

Stejná informace přišla i z Brna. Filipiová však nepotvrdila, že nabídku dostala, natož přijala. Podle dalšího zdroje by se ve svém křesle mohl udržet ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), který byl vedle stranického kolegy Julínka nejčastěji jmenovaným kandidátem na odchod z ministerské funkce.

Plán ODS je zatím nejasný

V úterý Topolánek prohlásil, že případné personální změny projedná se svými koaličními partnery do konce týdne. "Jednání (v koalici) budou tento týden a k jasným rozhodnutím - i o změnách ve vládě - musí dojít tento týden," řekl Topolánek. Na dnešním jednání v Londýně však Topolánek připustil, že chystané změny do konce týdne zřejmě neoznámí. Na rozmyšlenou si možná nechá i vánoční svátky a rozhodne až po Novém roce.

Na dotaz, zda premiér obměnu vlády oznámí do konce týdne, odpověděl: "Domnívám se, že nikoli." Zdůraznil, že nechce rozhodovat pod tlakem. "Je to moje rozhodnutí. To stejně proběhne zřejmě v prvním lednovém týdnu, takže já si nechám možná i vánoční svátky na to, abych to vydiskutoval s těmi lidmi, abych případně ty změny provedl," řekl premiér Dodal, že obměně kabinetu musí předcházet jednání v koalici i v politickém grémiu ODS a personální změny nejsou pro vládu "otázkou života a smrti".

Mezi ministry, o jejichž odchodu se mluví nejčastěji, jsou dvě ženy - ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Obě se k spekulacím nevyjadřují. Lidovci výměnu svých ministrů odmítají, na pátečním zasedání širšího vedení KDU-ČSL dokonce padl návrh na usnesení, ve kterém by strana odmítla jakékoli změny na "svých" ministerstvech, návrh ale nezískal dostatečnou podporu.

Jako o možném novém ministrovi z řad KDU-ČSL se spekuluje o bývalém jihomoravském hejtmanovi Stanislavu Juránkovi, ten ale v úterý řekl, že ministrem nebude.

Zda v Topolánkově kabinetu zasedne, nechce potvrdit bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Mluvilo se o něm jako o následníkovi Řebíčka.

Jak to bude s vicepremiérem?
Otázka stále visí i nad zřízením funkce vicepremiéra, který by koordinoval opatření proti hospodářské krizi. Exministr Jiří Rusnok řekl, že nabídku dostal. "Po delším zvažování jsem se rozhodl ji neakceptovat a oznámil jsem to panu premiérovi," uvedl. Už počátkem týdne se spekulovalo o tom, že kvůli problémům s obsazením nové funkce Topolánek od záměru ustoupí.

Prezident za změny v kabinetu vtipkuje
Klaus už na téma personálních změn v Topolánkově kabinetu vtipkuje. Ve středu řekl, že mu v úterý přivezl kurýr naléhavý dopis. "Tak už jsem si skoro myslel, že to tam je, ale bylo to o úplně jiné banální věci, takže jsem to zase odložil," uvedl prezident s tím, že nevidí důvod, aby v této věci bojoval s premiérem.

O personálních změnách ve vládě se začalo mluvit po krajských a senátních volbách, v nichž ODS utrpěla porážku. Neuspěli v nich ani zelení a lidovci. S převahou zvítězila opoziční ČSSD, která volá po předčasných volbách. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v pondělí s Klausem setkal, podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky mluvili o "různých politických tématech".

Ani vláda, ani opozice nemají ve sněmovně většinu. Zatímco koalice má oficiálně 96 z 200 hlasů, levice složená ze sociálních demokratů a komunistů jich dá dohromady 97. Záleží tedy často na tom, jak zvedne ruku sedm nezařazených. Před Topolánkovým kabinetem je přitom půl roku českého předsednictví a řada reforem.
ČTK, Lidovky.cz
  • 53Diskuse
Najdete na Lidovky.cz