14. června 2010 18:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kubata: Kandidovat může jen jeden, podpořím Vondru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jan Kubata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kubata. | foto: ČTK

Místopředsedou ODS nebudu, tvrdí Jan Kubata. Primátor Ústí chce do výkonné rady.

LN: Mluví se o vás jako o kandidátovi na místopředsedu ODS. Budete se o tento post ucházet?
Je mi jasné, že Ústecký kraj nemůže do klání o post místopředsedy vyslat víc než jednoho kandidáta. A deklaroval jsem, že můj osobní zájem je vždy za zájmem regionu. Vnímám, že Alexandr Vondra, se kterým intenzivně spolupracuji, je člověk, který by mohl získat podporu většiny dalších regionů a uspět. Z toho důvodu jsem vnitřně rozhodnutý, že kandidovat nebudu. V úterý bych to nicméně ještě rád probral s kolegy v ústecké oblasti, abych jim vysvětlil svůj postoj. Pak to bude zcela jasné. Očekávám, že kolegy vyzvu, aby podpořili Sašu Vondru.

LN: Nemrzí vás to?O post jste přece stál, nebo ne?
Neříkám, že do budoucna bych se o to místo nechtěl ucházet. Nicméně oznámení Petra Gandaloviče (o tom, že nebude kandidovat, pozn. red.) přišlo nečekaně i pro mě. Bylo uděláno ve chvíli, kdy jsem vůbec neuvažoval o angažmá na post místopředsedy ODS a s nikým o tom nehovořil. Takže mě to nemrzí. Vůbec jsem o tom letos neuvažoval.

LN: Nevadí vám, že se Alexandr Vondra staví do role bojovníka za ODS bez kmotrů a velrybářů, když je to přesně to, co symbolizuje Ústecký kraj?
Kraj to symbolizuje v prezentacích médií. Jestli někdo udělal zásadní kroky v omezení atraktivnosti masových náborů, tak jsem to byl já. Spojil jsem to i se svým osudem v čele regionu. Mezi mnou a Sašou Vondrou tedy není žádný rozpor. I parlamentní volby byly jasným signálem, že si voliči přejí, abychom pokračovali dál ve zprůhledňování rozhodovacích procesů v ODS.

LN: Jak si ale vysvětlujete, že Ústecký kraj upadl právě kvůli kmotrům a velrybářům u vedení ODS v čele s Petrem Nečasem v nemilost? Petr Gandalovič se nedostal třeba do kompetenčního týmu, ze kterého patrně vzejdou noví ministři za ODS.
Stále cítím snahu médií používat názvy, které jsme nikdy neříkali. Kdysi je použil člověk, kterého jsem osobně vyzval, aby si obnovil mandát k vedení ODS. Bylo to v prosinci na kongresu, kde jsme dostali cejch. Nakonec se v dubnu stalo to, po čem jsme volali, realitou. Takže nesouhlasím se zkratkovitým očerňováním regionu. Navíc Petr Gandalovič není jediný, kdo chybí v kompetenčním týmu. Ten tým je poměrně úzký.

LN: Kam se chcete ubírat v politice dál? Budete obhajovat post primátora Ústí nad Labem?
Komunálním kandidátkám se budeme intenzivně věnovat po kongresu. Moje pozice v celostátní ODS je ale taková, že jsem předseda kraje. To je má priorita. A na kongresu chci kandidovat do výkonné rady.

Najdete na Lidovky.cz