18. ledna 2010 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuberova radnice eviduje žádosti o odškodnění za pád na chodníku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Úklid sněhu na Václavském náměstí v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úklid sněhu na Václavském náměstí v Praze. | foto: ČTK

TEPLICE V Teplicích, jejichž primátor Jaroslav Kubera (ODS) prosadil zákon přikazující městům úklid chodníků, už evidují dvě žádosti o odškodnění právě za uklouznutí na zasněžených chodnících. Kubera prohlásil, že dva případy nejsou vysoké číslo, podobné žádosti město řeší každý rok. Teplice nemají s úklidem chodníků problém, zvládají jej podle plánů, uvedl.

Radnice nyní případy řeší, případné odškodnění prý lidem zaplatí z pojistky, kterou pro takový případ město má. "Uklizené není samozřejmě vše, ani není možné všechny chodníky uklidit," vysvětlil Kubera. Zákon podle něj ani neřeší, co znamená schůdný chodník, může to údajně být i chodník, na kterém leží několik centimetrů sněhu.

Dodal, že mnozí Tepličané si stále chodníky uklízejí sami jako v minulosti. "Sám jsem v neděli chodník před domem uklízel dvakrát," doplnil.

V Ústeckém kraji požádala do dnešního dne o odškodnění také jedna žena v Chomutově, uklouzla podle mluvčího města Tomáše Brandy v Jirkovské ulici.

Stížnost kvůli rozbité kytaře

Prostějov na konci minulého týdne oslovil muž, jehož dcera si zlomila nohu. Stížnost radnici zaslal i člověk, který na chodníku uklouzl a při pádu si rozbil kytaru. Písemnou žádost o náhradu škody ale zatím nikdo nezaslal. "Počítáme s tím, že je lidé možná budou uplatňovat," řekla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

"Určitě jsou lidé, kteří novelou operují, ale spousta z nich při prvním sněžení vzala lopaty do ruky a před vlastním domem si uklízí," popsala situaci Gáborová. 

Podle mluvčí ústecké radnice Ivany Solničkové je ale možné, že žádosti přijdou později, až se lidé z úrazu zotaví. Město je prý pojištěné, o peníze tedy nepřijde. Dodala, že chodníky ve městě se daří uklízet podle plánu, i když radnice uklízí jen některé z nich.

Zlomil si nohu na parkovišti, odškodnění žádá také

Lidé nespokojení se stavem chodníků v některých lokalitách města kontaktují i olomouckou radnici. "Občas někdo zavolá, přišlo i několik mailů. Nějakou petici v tomto směru jsme ale dosud neobdrželi," uvedl mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák. Doplnil, že se na město zatím obrátil s žádostí o odškodnění pouze jeden muž, který si zlomil nohu po pádu na zledovatělém povrchu parkoviště v ulici Kmochova. Odstavná plocha pro automobily patří městu. "Zdůrazňuji ale, že se nejednalo o chodník, ale parkoviště," řekl mluvčí.

Kromě vyšších nákladů na zimní údržbu se zatím nemusí závažnými problémy kvůli odklízení sněhu a ledu z chodníků zabývat přerovská radnice. Obrátil se na ni pouze muž, který si při úklidu sněhu polámal lopatu.

Komplikace způsobené sněhovou nadílkou ale musí každoročně řešit hlavně města na severu kraje. Starosta Šumperku Zdeněk Brož proto dokonce obyvatele vyzval, aby městu pomohli a sníh před svými domy uklízeli. "Ti, co chodníky uklízeli, si je uklízejí dál, a jsem velice hrdý, že lidé tak pěkně zareagovali," zhodnotil starosta. Radnice sice i letos několik žádostí o náhradu škody obdržela, podle Brože se ale situace proti minulým letům nijak zvlášť nemění.

ČTK, Lidovky.cz