Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kuchařky a chuťopisy

Česko

Na co ti bude další kuchařka? Vždyť podle toho stejně nebudeš vařit! - Připomíná vám to něco? Podobné argumenty se ozývají v nejedné domácnosti, když si jeden z partnerů vybere novou knihu do kuchyňské poličky. Máte na takový útok protiargument? Nebo jen sklopíte hlavu a zamumláte, že další kuchařku sice nepotřebujete, ale když ona je tak pěkná?

Přitom kdybyste si přáli cestopis, nikdo se nad tím nepozastaví a nebude si ťukat na čelo, k čemu vám je, když stejně nikam nepojedete. Každý ví, že cestopis není mapa. Stejně tak leckterá kuchařka je spíš chuťopis než encyklopedie receptů. A nejsou to jen knihy jako Jídlo -dějiny chuti od Paula Freedmana, od kterých byste to čekali už podle názvu, ale třeba povedená řada Culinaria, která vás provede po kuchyních Maďarska, Itálie či Francie. Italská kuchyně je vůbec v módě. Do jejích tajů vás kromě oblíbeného Jamie Olivera zasvětí i důkladnější Marcella Hazanová.

Pokud vás zajímá spíš vyprávění z kuchyně než recepty jako takové, sáhněte po osvědčeném Anthony Bourdainovi nebo, pokud jste jazykově zdatní, po knize z kuchyně Ferrana Adria A Day at El Bulli. Do jeho opravdové kuchyně se totiž jen tak nedostanete. Pořadník do slavné barcelonské restaurace El Bulli je obsazen na několik let dopředu. Na překlad čeká i kultovní a zatím nepřekonaná kniha Harolda McGee On Food and Cooking. McGee se věnuje na molekulární úrovni snad všemu, co vás v kuchyni může potkat. Nadšeného kuchařského amatéra (v původním smyslu toho slova), který umí anglicky, si touhle knihou zavážete na hodně dlouho.

Pomůcka, nebo literární dílo?

Nesmíme zanedbávat ani české autory, kteří nezůstávají pozadu. Ve svých kuchařkách zdařile balancují na pomezí beletrie, milostné poezie o jídle a encyklopedické příručky. Své čtenáře hýčkají, pomáhají jim, vysvětlují, pouštějí je do svých kuchyní. Vědí dobře, že prožitek táhne, že s nimi jejich čtenáři chtějí mít něco společného, aby se do jejich kousků pustili sami. Nejeden si proto píše vlastní foodblog, kde nese svou kůži na trh. Pro čtenáře je to jako zkouška nanečisto, můžete si dopředu zjistit, jestli se vám líbí styl, jakým dotyčný bloger píše.

Šárka Škachová vás pozve na Rande s gurmánkou v české kuchyni. Knihu plnou vášně pro neošizenou českou kuchyni si můžete objednat přímo na jejím blogu www.gurmanka.cz. Vánoce na jedničku zase zaručí Vánoční kuchařka pro dceru, úspěšné pokračování Kuchařky pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové. Její blog bistro.florentyna.cz se rozrůstá, v tuto chvíli pro něj píše deset lidí. Autorky Olivové a Mořské (nejen) kuchařky zase najdete na adrese olivovakucharka.webgarden.cz. Nejznámější osobnost české foodblogové scény - pan Cuketka (www.cuketka.cz) je snad jediný, kdo se na sepsání žádné kuchařky v dohledné době nechystá.

Ještě vás kuchařky nechávají chladnými? Josef Imbach v knize Tajemství klášterní kuchyně nabízí historický i teologický přesah. Poutavě popisuje klášterní kuchyni, vypráví příběhy, nabízí ochutnávku časů dávno minulých. Nestačí-li vám cestování reálným časem a prostorem, pořiďte si Kuchařku stařenky Oggové od Terry Pratchetta. Vezme vás na místa zcela vymyšlená a neurčitelná v čase. Činí tak s humorem sobě vlastním a dokazuje, že i nekuchař může napsat velmi použitelnou kuchařskou knihu. I kdybyste z ní nakonec nic neuvařili, nebudete peníze za ni považovat za zbytečný výdaj. A když může autor fantastické literatury psát kuchařky, proč byste je nemohli číst jako literaturu?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!