20. února 2008 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kulínský není pedofil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse

HRADEC KRÁLOVÉ Bývalý sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský, kterého obžaloba viní ze zneužívání 49 členek pěveckého sboru, netrpí duševní poruchou ani sexuální deviací. Před Krajským soudem v Hradci Králové to vypověděli znalci.

"Kulínský preferuje velmi mladé dospívající ženy, ale nejedná se o pedofilii," uvedl například soudní znalec Antonín Brzek, který tvrdí, že Kulínský je za své jednání zodpovědný.

Znalci před soudem také vypověděli, že ze spisu vyplývá, že Kulínský měl nadprůměrný zájem o sex. Podle znalce Slavomila Hubálka je Kulínský výraznou osobností, je dominantní, má narcistické rysy a výrazně projevuje své emoce. "Celý život obžalovaného je propojen se sborem Bambini di Praga, ve sboru poznal všechny své partnerky," řekl Hubálek.

Pokud by se Kulínský dopustil jednání, ze kterého jej viní obžaloba, nejednalo by se podle Hubálka o sexuální deviaci, ale projev nezdrženlivosti. "Měl potřebu milovat a být milován, obdivován. K potřebám druhých je necitlivý," řekl Hubálek. Ten tvrdí, že Kulínský je částečně obětí prostředí sboru, ve kterém vyrůstal.

"Neexistovala hranice mezi prací a soukromím, v prostředí sboru chyběly hranice mezi osobnostmi. Kulínský si mohl myslet, že erotizací vztahu mezi dirigentem a zpěvačkou dochází k zlepšení výkonu," řekl Hubálek.

Před soudem vypovídaly soudní znalkyně, které vypracovaly znalecké posudky na dvě z poškozených sboristek. "U poškozené se projevila porucha přizpůsobení, případná sexuální zkušenost v nízkém věku mohla vést k problémům," řekla například soudní znalkyně Ludmila Volková k jedné ze sboristek.

Bývalý sbormistr podle spisu souložil se šesti členkami sboru, další osahával na zájezdech či při soustředěních sboru. Bývalý sbormistr obžalobu odmítl, přiznal však, že s některými sboristkami měl milenecký poměr. V případě prokázání viny mu hrozí až 12 let vězení.

Hlavní líčení bylo původně naplánováno do pátku 22. února. Soud však jednání ukončí ve čtvrtek po výslechu znalců a poté bude odročeno na dosud nestanovený termín. Hradecký soud se případem zabýval již dříve, jednání se však týkala jen dvou nejzávažnějších skutků.

Soud Kulínského v obou případech osvobodil. Odvolací pražský vrchní soud ale oba rozsudky zrušil a posledním verdiktem také nařídil spojit všech 49 skutků do jediného líčení. Krajský soud začal kauzu Kulínský znovu projednávat loni 29. října.
Lidovky.cz
  • 17Diskuse