29. prosince 2009 15:02 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

10 NEJ... LN vybraly deset nejdůležitějších desek roku 2009

Nirvana Live @ Reading | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nirvana Live @ Reading | foto: Reprofoto

Které nahrávky byly v uplynulém roce opravdu zásadní? Nebyly to ty nutně nejúspěšnější nebo nejprodávanější. Lidové noviny sestavily žebříček deseti alb, které mají co říct. Nejen v roce 2009. Nechte se inspirovat.

1. Iggy Pop: Préliminaires
Americký muzikant, rebel a kmotr punku Iggy Pop (61) vydal po šesti letech novou sólovou desku. Patnáctá řadovka vyšla v květnu. Rocker, "unavený z kytarové nudy", se rozhodl své fanoušky překvapit: Préliminaires je téměř čistě jazzová a jedna píseň je dokonce ve francouzštině. Čtěte recenzi zde.


2. Bruce Springsteen: Working on a Dream

Rockový veterán Bruce Springsteen, přezdívaný The Boss, vydal 27. ledna své šestnácté album Working on a Dream. Fanoušci se dočkali také oficiální kompilace největších hitů, ústřední píseň ke skvělému filmu Darrena Aronofského The Wrestler a vystoupení na prestižním 43. Super Bowlu na Floridě. Navíc hudebník slíbil světové turné. Čtěte recenzi zde.


3. - 4. Tom Waits: Glitter and Doom Live / Leonard Cohen: Live in London

Dvě písničkářské legendy, dvě koncertní nahrávky, dvě vzpomínky na nedávná pražská vystoupení (Waits poprvé v Praze vystoupil na dvojkoncertě v polovině léta 2008, Cohen vystoupil jak vloni, tak letos).

Přečtěte si:
Waits publikum uhranul (recenze koncertu)
Waits laví šedesátiny (profil)
Játra nadranc a zlomené srdce (ukázky z knihy)

Leonard Cohen si i čile poskočil (recenze koncertu 2009)
Až mi bude 85, začnu zase kouřit (profil)


5. Dead Weather: Horehound

Říká se tomu "superskupina", když se v sestavě objeví více než jedna hudební celebrita. Superskupinou byli třeba Crosby, Stills, Nash & Young, Emerson, Lake & Palmer, Bad Company v roce 1973, The Highwaymen (extrémně super superskupina s Cashem, Jenningsem, Nelsonem a Kristoffersonem), Mad Season, Fantômas, Oysterhead... a z poslední doby třeba Them Crooked Vultures s Grohlem, Hommem a Jonesem, basákem Led Zeppelin. Superskupinou jsou také Dead Weather. V jejich sestavě se sešli zpěvačka Alison Mosshart (The Kills, Discount), Dean Fertita (Queens of the Stone Age), Jack Lawrence (The Raconteurs, The Greenhornes) a sám velký Jack White (The White Stripes, The Raconteurs). A Horehound je podle očekávání superalbum.


6. Sporto: More

"Pro českou scénu bylo důležité More od Sporto: představilo nejdotaženější demonstraci toho, jak to jde dělat "jinak". Odvážné nejen nabídkou "download zdarma, vinyl za peníze", ale i v tom, že po anglickém debutu se Sporto rozhodli mluvit česky, být upřímně osobní i neomaleně vymezující se." Pavel Turek (Aktuálně.cz) pro výroční anketu Lidových novin.


7. Bob Dylan: Christmas in the Heart

Před rokem hrozil, že už nikdy nic nenatočí. Teď se americký zpěvák a skladatel a mj. také Žid Bob Dylan vydal album vánočních písní, včetně titulu Here Comes Santa Claus a koledy O Little Town of Bethlehem. K písni Must Be Santa vznikl dokonce videoklip. "Jde spíše o vlastní projekt samotného Dylana, než že by s tímto nápadem přišla nahrávací společnost," tvrdila média. Dylan byl původně židovského vyznání, později vydal tři křesťansky laděná alba. "Na první pohled se to může zdát zvláštní, ale nemyslím si, že se Dylan příliš stará o to, co tomu řeknou pomlouvačné jazyky," uvedl Scott Marshall, který napsal knihu Bůh a Bob Dylan: Duchovní život. Čtěte recenzi Vánoční album Boba Dylana: jednou za rok, ale se vším všudy.


8. Nirvana live @ Reading

Hudební legendou se člověk nestane jen tak pro nic za nic. Nově vydaný koncert Nirvany to jenom potvrzuje. "Začátkem roku 1994 měla Nirvana vystupovat v Praze, lístky byly vyprodané během pár hodin. Koncert se ale neuskutečnil, Kurt Cobain se v únoru pokusil o sebevraždu a kapela přerušila turné. Nedlouho potom, co zdejší pořádající agentura triumfálně oznámila, že se jí podařilo vyjednat náhradní termín koncertu, přišla ze Seattlu zpráva, že ten druhý pokus už Cobainovi vyšel." Čtěte celou recenzi Ondřeje Štindla.


9. Kapitán Láska

"Album pracuje mimo žánry, Kapitán je kosmopolita a líbí se mu mnoho věcí, od blues po metal. Rapuje i zpívá - netvrdí o sobě, že je zpěvák, dělá pouze to, na co má chuť." Kupuj věci! Jsou dobré.


10. Animal Collective: Merriweather Post Pavilion
Jedna za všechny, všechny za jednu. Jedna z nejlépe přijatých desek u nás i ve světě a u fanoušků i kritiků je osmá studiové deska marylandské formace Animal Collective. Absolutní hodnocení udělily magazíny Uncut, Observer Music Monthly, Slant Magazine, Sputnikmusic, No Ripcord, Delusions of Adequacy i The Onion (A.V. Club). A pokud vás neohromí jména, jejich počet by snad mohl.

kul, jk, kk, blk, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.