Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

2012: nová kniha cestovatele Stingla. Co předpověděli Mayové?

Cestovatel Stingl představil novou knihu o mayské civilizaci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovatel Stingl představil novou knihu o mayské civilizaci | foto: ČTK

PRAHA Populární cestovatel a etnograf Miloslav Stingl v Praze představil zatím svou poslední knihu nazvanou 2012 s podtitulem Mayové, jejich civilizace a zánik světa. Vypráví v ní o fenomenální indiánské kultuře Ameriky a zamýšlí se nad tím, co vlastně čeká lidstvo a celý svět 21. prosince 2012 v souvislosti s předpovědí Mayů.

Odpověď však čtenáři v knize nenaleznou - závěr si prý musí udělat každý sám. "Nemusí dojít ke katastrofě, možná jen k mravní a duchovní obrodě světa," vysvětlil. I proto by si podle něj každý měl "uklidit" sám v sobě a stát se lepším - má na to 575 dní.

Kniha z nakladatelství Jota vychází prakticky v předvečer Stinglových 80. narozenin, které oslaví v polovině prosince. Jubilující spisovatel proto na křtu v předstihu rozkrojil dort ve tvaru rozevřené knihy a ozdobený indiánskou čelenkou.

Cestovatel Stingl představil novou knihu o mayské civilizaci

Není to tak dlouho, co Stingl své bohaté cestovatelské zkušenosti a znalosti zúročil v knize nazvané Sex v pěti dílech světa. Poutavě v ní popisuje milostné a sexuální praktiky na pěti kontinentech a zabývá se svatebními či zásnubními rituály některých indiánských kmenů a afrických národů, nad nimiž člověk žasne.

"Tyto informace ale mám z druhé ruky," upozornil cestovatel, který v 50. letech navštívil kavkazské republiky SSSR, od 60. let opakovaně pobýval v Americe, Austrálii a Oceánii a absolvoval 14 cest kolem světa. Navštívil 151 zemí a v zahraničí strávil celkem devatenáct let. Jeden indiánský kmen ho dokonce zvolil svým náčelníkem a dal mu jméno Okima neboli "ten, který vede" - proto ta čelenka na narozeninovém dortu.

Cestovatel Stingl představil novou knihu o mayské civilizaci

Kmotrem knihy o Mayích byl Stinglův mladší kolega - cestovatel Jiří Kolbaba, který se na křest vrátil z Japonska; předtím byl už popáté v Mexiku, kde právě mayské památky navštívil. "Je mi velkým vzorem. To, co já dělám, je jen zlomkem toho, co dělá on," řekl o Stinglovi.

Miloslav Stingl napsal 41 knih, které vyšly ve třiceti jazycích ve 239 vydáních celkovým nákladem 17 milionů výtisků. Na svých cestách pořídil stovky hodin obrazových záznamů, které se staly i základem pro televizní seriály.

"Je to pro nás pocta vydávat jeho knihy, i proto chystáme už další," poznamenal majitel nakladatelství Marcel Nekvinda. Upozornil, že Stinglovou knihou o Mayích vstoupilo nakladatelství da dalšího milénia; je totiž 1001. titulem v pořadí.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...