Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Putovní výstava připomíná 45. výročí sebeupálení Jana Zajíce

Jan Zajíc – Pochodeň číslo 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Zajíc – Pochodeň číslo 2 | foto: ČTK

PRAHA Pětačtyřicáté výročí tragického činu i osobnost studenta Jana Zajíce, který se upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a takzvané normalizaci, připomene putovní výstava. Nazývá se Příběh Jana Zajíce a vytvořili ji studenti Gymnázia Šumperk.

Vernisáž se uskuteční v pondělí 24. února v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel v Galerii Karolina Univerzity Karlovy, příští čtvrtek 27. února se přesune do Vlastivědného muzea Šumperk. Informoval o tom jeho předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek.

Devatenáctiletý student Jan Zajíc se upálil 25. února 1969 v Praze, protestoval proti pasivitě občanů a počínajícímu procesu takzvané normalizace, která následovala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Tehdy studoval poslední ročník Střední průmyslové školy dopravní v Šumperku a hluboce jej otřásl čin Jana Palacha, který se upálil před pražským Národním muzeem 16. ledna 1969. Když Zajíc viděl, že tato oběť nijak nezastavila letargii a lhostejnost veřejnosti k nastupující "normalizaci", rozhodl se být pochodní číslo dva.

Odhalení Zajícova nitra

Šumperští gymnazisté se pokusili svou perspektivou zachytit podstatné okolnosti tragické události a Zajícův životní příběh srozumitelně předložit nejen svým vrstevníkům.

"Základním motivem výstavy je snaha přiblížit osobnost a myšlenkový svět Jana Zajíce. Vykresluje rodinné zázemí vítkovského občana a studenta šumperské průmyslovky. Nabízí podstatnou část jeho básnické tvorby, odhalující autorovo nitro a osobitý duchovní rozměr," uvedl v tiskové zprávě učitel dějepisu Tomáš Hlavsa, který studenty vedl a s Občanským sdružením PANT spolupracoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstava se zabývá nejen studentovým činem, ale i cituje jeho dopisy na rozloučenou, vykresluje atmosféru pohřbu a mediální odezvu na samotný akt a připomíná také následné osudy Zajícovy rodiny. Jeho matka nesměla dál pracovat jako učitelka a sestra nesměla studovat vysokou školu, ačkoli na střední škole podle Hlavsy patřila k premiantům třídy.

Šumperské vernisáži bude předcházet přednáška historika Petra Blažka, projekce filmu z cyklu Sami proti zlu: Jan Zajíc - Pochodeň č. 2 a workshopy. Lidé se budou moct setkat i se sourozenci Jana Zajíce Martou a Jaroslavem, vystavena bude také Zajícova busta z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...