Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
2. října 2019 12:31 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

A teď tu od Gotta! Která zpěvákova píseň je nejoblíbenější?

Karel Gott s manželkou a německou cenou Zlatá slepice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Gott s manželkou a německou cenou Zlatá slepice. | foto: Facebook Karla Gotta

PRAHA Nejslavnější český zpěvák Karel Gott zemřel. Své 80. narozeniny oslavil v červenci. Při jejich přiležitosti se Lidové noviny ptaly slavných osobností, kterou píseň mají nejraději. Podívejte se na odpovědi a neotřelá narozeninová přání, která tehdy Gott dostal.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Přírůstky. Z pekingské zoo by měli do té pražské přicestovat languři čínští....

Kávu si osladím

První písnička, která se mi v souvislosti s Karlem Gottem vybaví, je Kávu si osladím. To, jak hrála z tranzistoráku u babičky v kuchyni, je asi dokonce moje nejranější vzpomínka. Dětstvím mě ovšem provázela i tvář Karla Gotta, a to nejenom díky médiím, ale hlavně kvůli plakátu, který měla babička vyvěšený na místě, které opravdu nešlo minout.

Písně Karla Gotta se mi stejně jako každému z mé generace vybavují i v souvislosti se všemi dalšími etapami mého života. Osobně jsem však měl příležitost setkávat se s Karlem Gottem až v zoo. Spolu se svou rodinou dokonce hned v únoru 2010 s velkou ochotou a vstřícností přišel pokřtít první přírůstky, které jsem pro Zoo Praha pořídil – želvy obrovské Oldřicha a Boženu. To se tehdy ovšem neobešlo bez drobného incidentu, alespoň tedy z pohledu některých médií.

„Ivanku pomočila létající liška!“ napsal nejmenovaný list o návštěvě Gottových v naší zoo. Musím uznat, že přijít s „létající liškou“ byl svým způsobem novinářský majstrštyk. Co všechno si za těmi slovy lze představit! Je to pro zoo velká reklama, ale v zájmu pravdy musím dovysvětlit, že sousloví „létající liška“ vzniklo doslovným překladem anglického termínu „flying fox“ a ten označuje létajícího savce česky pojmenovaného kaloň. (Kaloně návštěvníci často zaměňují s netopýrem; to jen pro přibližnou představu, jak vypadá a jak je velký.)

Ani s tím počuráním to nebylo tak strašné. Paní Ivana Gottová v jednom okamžiku poznamenala, že na ni v pavilonu něco ukáplo. Snad to byla kapka z rostlinstva, snad si ji opravdu „označil“ jeden z kaloňů, který jí právě proletěl nad hlavou. Bohužel jeden z kolegů tuto možnost neprozřetelně vyslovil před přítomnými novináři.

Když to shrnu, nad paní Gottovou prosvištěl kaloň a není vyloučeno, že se zachoval poněkud nevhodně. A čistě pro úplnost ještě dodávám, že Ivana a Karel Gottovi přišli se svými dcerami do pražské zoo proto, aby pokřtili naše nové želvy obrovské. Čímž nám udělali obrovskou radost. Tak jen aby to nezaniklo ve stínu zvěstí o zlotřilých létajících liškách!

Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...