Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

A teď tu od Gotta! Která zpěvákova píseň je nejoblíbenější?

Nejslavnější český zpěvák Karel Gott zemřel. Své 80. narozeniny oslavil v červenci. Při jejich přiležitosti se Lidové noviny ptaly slavných osobností, kterou píseň mají nejraději. Podívejte se na odpovědi a neotřelá narozeninová přání, která tehdy Gott dostal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Peter Macejko 0
Jste přihlášen jako Peter Macejko


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Rybicka 1.7.2019 20:22

Karel Gott má jen tu smůlu, že se narodil v komunistickém Československu. Kdyby se narodil na druhé straně železné opony, tak by nemusel poslouchat kecy pivních kondelíků, které nikdo nidky neznal a nezná.

R. Stary 28.6.2019 12:57

Hudbu od Gotta povazuji za povedeny kyc. Je krasna, ale neda se dlouho poslouchat.Ale huhba je otazka vkusu. Operety me nikdy nepritahovaly.

M. Pechar 28.6.2019 13:02

Ač to může leckdo oprávněně považovat za neúctu ke Gottově celoživotní poctivé práci, krásně jste střední proud vystihl – povedený kýč. Děkuji za úspornou formulaci, možná si ji přivlastním. ;-)

M. Bárta 28.6.2019 11:12

Gott má nejen hezký a příjemný hlas, ale měl i štěstí na skladatele opravdu hezkých a zapamatovatelných písní.

Hrozný zážitek je poslouchat "písně" mnoha současných skladatelů. Je to jen jakýsi chrchel tónin bez jakékoliv melodie. Ale jistě to doženou oni i jejich zpěváci svou politickou angažovaností.

U Gotta si velmi cením i jeho osobních názorů na běh světa. Z toho důvodu nebude nikdy oblíbený u našich mainstreamových médií ani u Pražské kavárny.

M. Pechar 28.6.2019 12:03

1) Co je to chrchel tónin? To nám na konzervatoři nikdo neřekl. Víte vůbec, co je to tónina?

2) Hudba se skládá z více složek a melodie nutně nemusí být tou nej nej nejdůležitější. Co harmonie? Rytmus? Gotta si vážím jako profíka, nicméně nejsem příznivcem středního proudu, hudebně mě neoslovuje.

M. Bárta 28.6.2019 12:23

Omlouvám se. Samozřejmě jsem myslel chrchel tónů, ne tónin !! Ale to vůbec nemění můj názor na nové skladby. Prostě chybí invence. Ti autoři se jistě budou bránit tím, že všechny hezké melodie už byly vynalezeny :-) :-) :-).

Připomíná mi to trochu naše filmaře, kteří říkají, že je hodně těžké dělat inteligentní humorné filmy. Prostě jim také chybí invence. Ještě, že máme ty filmy staré více než 30 let. Ale ty opakují v TV trapně do nekonečna. Do kina vůbec nechodím, nechci se zbytečně naštvávat.

Maličko se v těch hudebních termínech vyznám, hrál jsem na akordeon. Ale žádný hudební talent nejsem, tak jsem se rozhodl, že nebudu trápit sebe ani posluchače. Ale občas si pro své potěšení doma potichu zahraji. Nejsem nikde organizován, tak si na akordeon pižlám, co chci. Manželce se to líbí, ale já vím své :-) :-) :-)

M. Pechar 28.6.2019 12:41

Hodně záleží na osobním vkusu. Gott staví na melodiích, protože to je jeho parketa (hlas, na kterém celý život poctivě pracoval), jenže mě to nebaví, protože mě zajímají složitější harmonie, zajímavý rytmus, texty (ve středním proudu chtějí bavit a přijdou mi namnoze plytké); konečně vyrostl jsem mj. na artrocku a jazzrocku 70. let (King Crimson, Yes, Genesis, Fermáta, Blue Effect...) a na českkoslovenském bigbeatu (Mišík, Ursiny...), mám moc rád jazz (neumím ho hrát), například Laco Déczi či Diana Krall...

Z posledních let mě hodně vzalo Bártovo album Entropicture (2003; zkuste si pustit třeba Za poryvů[*]) nebo (letos) poslední album Báry Zmekové LUNAVES.[**]

Akordeon? Tak ten jsem na té konzervatoři studoval, ale už na něj léta nehraju; v současnosti varhaničím v kostele a živím se jako prodavač...

-

*) https://youtu.be/2ERApRREtkQ

**) viz www.lidovky.cz/kultura/chvala-pisnickarske-namesicnosti-bara-zmekova-natocila-soudrznou-a-zdravou-desku.A190510_111819_ln_kultura_jto

M. Bárta 28.6.2019 12:59

Tak to jste úplný profesionál.

Já se jako důchodce věnuji hlavně cizím jazykům a fyzice (jaderné energetice). Nyní už jen jako vnější pozorovatel. A nějaké hraní je pro mne opravdu jen osobní relaxace a nechci obtěžovat někoho jiného. I to, co jsem kdysi uměl, už jsem dávno zapomněl.

Ale to jsme se od Gotta dostali pěkně daleko, že? Mějte se hezky. Odcházím.

M. Pechar 28.6.2019 13:14

Až se zase vrátíte – za profesionála se nepovažuji; oboru, který jsem studoval, se nevěnuji; a varhany jsem naopak nestudoval.

I pro mě je hraní relaxace; mám klíče od našeho kostela a bydlím 2 minuty chůze daleko. Kdykoli si mohu přijít zahrát na varhany a na piáno.

A hraní při bohoslužbách? Taktéž relaxace, protože písně (namnoze 17. století) hraju z jednohlasého zpěvníku a harmonie si tvořím podle momentální nálady; přitom mě to drží při zemi, protože na to lidé zpívají a nemohu být hudebně příliš inovativní/provokativní. To může host, ale ne stálý varhaník.

Přesto je v harmonizaci (a předehrách i dohrách) pro mě spousta svobody; konečně můj poslední žák (učil jsem ho na piáno) v posledních letech neměl moc času na cvičení, tak jsme se věnovali právě té improvizaci; už dostudoval (MUDr) a odstěhoval se na Moravu. Učení mi dosud trochu chybí.

Jen je na tu improvizaci potřeba mít hodně nacvičeno a odehráno, aby měl jeden z čeho čerpat.

A opravdu, od Gotta jsme se dostali daleko. ;-)

D. Píšťala 28.6.2019 8:47

Bejt Gottem tak řeknu, já už žádný narozeniny neslavím, já už mám jenom jubileum !

A. Prst 28.6.2019 8:01

Oči má sněhem zaváté.....

K. Novák 28.6.2019 8:25

Brzo bude mít. :-))

P. Holeček 28.6.2019 8:54

Opravdu jste ze sebe udělal hlupáka...

M. Pechar 28.6.2019 12:44

Máte něco proti černému humoru? Víte, se smyslem pro černý humor to je jako s nohama; někdo má, někdo nemá...

P. Holeček 28.6.2019 20:31

Nezaměňujte černý humor s hulvátstvím, možná jsou si podobné, ale je mezi nimi rozdíl.

B. Hudeček 28.6.2019 7:43

Ten je taky nesmrtelnej. Jedno se mu ale upřít nedá. Schopnost mít se dobře za každého režimu.

A. Stiess 28.6.2019 10:06

Závist? - ono je to jinak - když je někdo SUPER-PROFÍK, tak ho mají lidé rádi, bez ohledu na režim. Ostatně v bývalé NSR byl stejně populární jako u nás. Ale to zjevně ve své zaslepenosti nepochopíte.

M. Bárta 28.6.2019 11:00

Jasně.

Daleko lepší jsou současní zpěváci. Zpívat sice neumí, ale tito ideově pevně zakotvení hrdinové si to vynahradí nadáváním na Babiše a Zemana. Jakpak by se asi chovali, kdyby tu pořád vládli komunisti?

M. Pechar 28.6.2019 13:19

Ono se mu toho nedá upřít víc než to „jedno“.

A i když byl minulému režimu poplatný, dělal svou práci dobře a tím bude nesmrtelný, i když si asi nikdy nebudu jeho písničky pouštět; nikdy jsem to nedělal a můj hudební vkus se po padesátce nejspíš nezmění.

Jak se to říkalo před Plyšákem? V roce 3025 se vnouček ptá: „Dědo, kdo to byl Gustáv Husák?“ Dědeček listuje v encyklopedii a nakonec na to jméno narazí; čte: „Bezvýznamný politik v éře Karla Gotta.“

D. Novák 3.7.2019 13:16

Přesně tak. Je tu spousty odborníků na zpěv s jejich komentáři "dělal práci skvěle, hezky zpívá, ale nikdy jsem ho neposlouchal", tak jak můžou hodnotit jeho kariéru? Většina z nich trpí pouze syndromem "stádovosti", jaký názor má většina je dobré abych ho měl taky.

P. Chládek 28.6.2019 7:43

Kolářová herečka nebo Kovářová exministryně? To je vizitka kulturní rubriky LN


Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...