2. října 2019 12:31 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

A teď tu od Gotta! Která zpěvákova píseň je nejoblíbenější?

Karel Gott s manželkou a německou cenou Zlatá slepice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Gott s manželkou a německou cenou Zlatá slepice. | foto: Facebook Karla Gotta

PRAHA Nejslavnější český zpěvák Karel Gott zemřel. Své 80. narozeniny oslavil v červenci. Při jejich přiležitosti se Lidové noviny ptaly slavných osobností, kterou píseň mají nejraději. Podívejte se na odpovědi a neotřelá narozeninová přání, která tehdy Gott dostal.

Kávu si osladím, C’est la vie, Včelka Mája… a desítky, ba stovky dalších písní. Ten počet je ohromující. Když se probíráte seznamem písní, které zpěvák Karel Gott za svou kariéru, klenoucí se přes dobu delší než půl století, interpretoval, hledáte hlavně ty známé: C’est la vie, Lady Karneval, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Je, jaká je, Včelka Mája… Zjistíte přitom, kolik je těch, které jste ještě neslyšeli. A pak vás napadne je všechny spočítat. V ten moment vám spadne brada: Karel Gott od začátku své profesionální pěvecké dráhy v roce 1960 natočil více než 840 písní. A získal 42 Zlatých a Českých slavíků, 22 cen TýTý za Zpěváka roku a loni v listopadu jej Český rozhlas vyhlásil Zpěvákem století.

Magazín Pátek LN po zpěvákových narozeninách oslovil osobnosti různého věku i profese – od lidí z populární hudby přes vědce po chirurgy – s jednoduchou otázkou: Která píseň se vám vybaví, když se řekne Karel Gott?

Výsledkem je soubor narozeninových přání a dojemných i zábavných mikropříběhů, v nichž je zachycena nejen mimořádná popularita zpěváka přezdívaného někdy Zlatý hlas z Prahy či Frank Sinatra Východu, ale také několik desetiletí života v někdejším Československu i České republice.

A která píseň vítězí? Je to hit Kávu si osladím z roku 1972, následovaný filmovými songy Včelka Mája a Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš.

Hana Zagorová, zpěvačka

Královská střídmost. Národem dlouhodobě milovaná zpěvačka Hana Zagorová...

Bílá

Karla Gotta mám moc ráda. Někdy v 80. letech jsem letěla do Londýna na představení muzikálu Cats v premiérovém obsazení s Elaine Paige, lístek mě vyšel na komplet celý devizový příslib, ale stálo to za to. Nádhera. Lidé vycházeli z divadla a už si zpívali hlavní hit Memory – krásná, těžká píseň. Koupila jsem si LP desku, brnkla Karlu Gottovi s tím, že mám pro něj nádhernou píseň. Sedla jsem a napsala rovnou i text. Píseň se jmenovala Bílá. Ale jinak bych mohla z písní Karla Gotta dělat přijímací zkoušky. Docela je ovládám, protože jsem jeho fanynka.

Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...