Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Africké snímky na Netflixu ukazují kontinent jinak. Vymykají se stereotypům Hollywoodu

Keňský herec Brian Ogolla mluví o filmu Poacher. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keňský herec Brian Ogolla mluví o filmu Poacher. | foto: Jackson NjehiaReuters

Nairobi/Lagos Streamovací platforma Netflix v říjnu představila dva snímky africké produkce. Slibuje si od nich, že u předplatitelů vzbudí zájem o filmy, které o Africe vypráví více do hloubky než stereotypy Hollywoodu, píše agentura AP.

Keňské drama Poacher (Pytlák) o nelegálním lovu slonů a nigerijský thriller Oloturé vyprávějící o novinářce, která v utajení vystupuje jako sexuální pracovnice, jsou dostupné i českým divákům. Oba snímky se podle producentů vymykají zjednodušeným zobrazením života v afrických státech, kterými tak často trpí evropské či americké filmy.

Keňská herečka Shiviske Shivisi si zahrála ve filmu Poacher.
Keňský herec Brian Ogolla.

Poacher je prvním filmem z Keni, který největší platforma na streamování filmů nabídla. Vypráví o běžném životě lidí, kteří jsou spjati s pytlačením. „Dělat z někoho viníka je jednoduché,“ říká koproducentka, spoluautorka a herečka Davina Leonardová, podle které krátkometrážní snímek vypráví o lidech a jejich pohnutkách. Další herec Brian Ogola doufá, že Poacher lidi přinutí jednat. „Ani tak to nestačí, jestli chceme, aby naše vnoučata (slony) viděla v jejich přirozením prostředí,“ říká.

Film končí statistikou Světového fondu na ochranu přírody (WWF); pokud bude nelegální lov slonů pokračovat jako dosud, tito velcí savci vyhynou do roku 2040.

Nigerijský film Oloturé o stejnojmenné hrdince sleduje život sexuálních pracovnic v ulicích nigerijské metropole Lagos, které se stávají oběťmi mezinárodní obchodu s lidmi. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) Nigérii řadí celosvětově na první místo, co se týče původu obětí obchodu s lidmi v Evropě i jiných částech světa, připomíná AP.

„Jsem velmi šťastný, že jsme tohle téma otevřeli a vláda dostojí své zodpovědnosti, a nigerijské úřady, které mají za úkol bojovat proti obchodu s lidmi, tak možná budou lépe financovány, nebo se vzchopí a budou lépe pracovat,“ říká koproducent filmu James Omuta.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Bývala jsem královna diskoték, teď jezdím na traktoru, směje se vinařka

Petra Brédová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na řetízku se jí pohupuje stříbrný traktůrek, na zádech má vytetovaný kombajn. Z Košic to vzala do jihomoravské vesnice...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!