13. ledna 2016 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Aj Wej-Wej přinutil firmu Lego změnit politiku prodeje

Čínský umělec Aj Wej-wej  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský umělec Aj Wej-wej | foto: ČTK/AP

KODAŇ Dánský výrobce hraček Lego oznámil, že mění politiku týkající se hromadných nákupů a nebude již od svých zákazníků požadovat, aby uváděli, k čemu kostky hodlají použít. Firma se nedávno stala terčem kritiky, když odmítla prodat velké množství kostek čínskému disidentskému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi. Uvedla tehdy, že se obává, že by je použil pro vyjádření politického názoru.

Světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej, který je otevřeným kritikem komunistické vlády v Pekingu, loni firmu Lego požádal o zásilku kostek. Chtěl z nich vytvořit výtvarné dílo o politickém disentu.

Společnost Lego mu zboží odmítla prodat s tím, že nikdy nedodávala hračky přímo nikomu, kdo chtěl pomocí jejich produktů vyjádřit nějaké politické stanovisko. Aj v říjnu dánského výrobce hraček obvinil z cenzury a diskriminace. Umělec rovněž spojil postoj firmy Lego s jejími plány na nový zábavní park Legoland v Šanghaji.

Výtvarník nakonec svůj plán realizoval díky internetové sbírce, v níž se sešlo dost kostek lega na to, aby mohl dílo pro výstavu v australském Melbourne dokončit. Na základě sporu vytvořil i novou sérii uměleckých děl jako komentář ke svobodě projevu.

Pohled do výstavy Aj Wej-weje v bývalém vězení Alcatraz.

Pohled do výstavy Aj Wej-weje v bývalém vězení Alcatraz.

Firma Lego v úterý na svých internetových stránkách uvedla, že doposud se zákazníků objednávajících si velké množství kostek ptala po „tematickém účelu“ jejich projektu, protože nechtěla „aktivně podporovat určité programy“.

„Tento postup nicméně může vést k nedorozuměním nebo může být vnímán jako rozporuplný. Společnost Lego proto upravila směrnice pro prodej kostek ve velkém množství,“ konstatuje se v prohlášení.

Výrobce místo dosavadního postupu od 1. ledna žádá po zákaznících, aby dali jasně najevo, že Lego nepodporuje jejich projekty, pokud budou vystaveny na veřejnosti.

Aj Wej-Wej se chystá začátkem února do Prahy, kde zahájí svou výstavu ve Veletržním paláci a vystoupí v Knihovně Václava Havla.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz