Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Aj Wej-wejovo úspěšné tažení Evropou pokračuje: od podzimu bude přednášet v Berlíně

Aj Wej Wej má nyní v Berlíně zatím největší výstavu svých del. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aj Wej Wej má nyní v Berlíně zatím největší výstavu svých del. | foto: Martin Gropius Bau

BERLÍN Čínský výtvarník a kritik čínské vlády Aj Wej-wej bude od podzimu přednášet na berlínské Univerzitě umění (UdK). Nabídku od ní dostal zřejmě nejznámější čínský umělec současnosti už v roce 2011, tehdy byl však zatčen. Aj by měl jako hostující profesor začít v Berlíně přednášet v říjnu. Univerzita dnes oznámila, že umělec potvrdil v rozhovoru s rektorem školy Martinem Rennertem, že chce začít přednášet už v zimním semestru.

Sedmapadesátiletý umělec své působení v německé metropoli zahájí veřejnou přednáškou. Jeho pobyt má financovat berlínská Einsteinova nadace. Podle agentury AP není jasné, jakým způsobem bude Aj přednášet. Dříve hovořil o možnosti vyučovat přes internet.

Aj Wej-wejovi čínské úřady teprve na konci července, po čtyřech letech, překvapivě vrátily cestovní pas. Nejznámější současný čínský umělec krátce poté zažádal o víza do Německa a do Británie. V těchto zemích již v minulosti vystavoval. Velmi rychle obdržel německé vízum, a to na čtyři roky s možností více vstupů. Problém nastal s Velkou Británií, která umělci nejprve vízum nepřiznala kvůli tomu, že v žádosti zamlčel své odsouzení za trestný čin. Kritik čínské vlády v roce 2011 strávil 81 dní ve vězení, nikdy si ale nevyslechl obžalobu, a nebyl tudíž ani odsouzen. Britské úřady proto obvinil, že se otáčejí zády k bojovníkům za lidská práva. Británie posléze své rozhodnutí změnila, Aj Wej-wejovi vízum udělila a omluvila se mu. 

Pohled do výstavy Aj Wej-weje v bývalém vězení Alcatraz.
6000 dřevěných stoliček. Z výstavy Aj Wej Weje v Berlíně.

Aj Wej-wej je otevřeným kritikem porušování lidských práv v Číně. Strávil 12 let v USA, ale v roce 1993 se vrátil do Číny. V roce 2011 strávil 81 dní ve vězení, nikdy si ale nevyslechl obžalobu, a nebyl tudíž ani odsouzen. Za údajné daňové podvody tehdy dostal také pokutu 15 milionů jüanů (59,3 milionu Kč). Právě v souvislosti se zatčením v roce 2011 mu úřady zabavily pas.

Jeho výstavu zahájí v únoru příštího roku také Národní galerie v Praze (NG). Před Veletržním palácem bude vystaveno jeho známé dílo Zvěrokruh. Sousoší vytvořil Aj Wej-wej v roce 2010 podle plastik, které v 18. století navrhli dva evropští jezuité pro dvůr císaře Čchien-lunga z dynastie Čching. Originály tvořily vodní hodiny na fontáně ve Starém letním paláci v Pekingu, ale vyrabovali je francouzští a britští vojáci v roce 1860.

Kruh zvířat (Circle of Animals), 2011

Kruh zvířat (Circle of Animals), 2011

 V Praze budou po několika zastávkách v Evropě i USA vystaveny třímetrové sochy tvořící zvěrokruh. Menší varianta souboru, pozlacených 12 hlav, se v únoru v aukci společnosti Philips v Londýně prodala v novém autorském rekordu za 4,3 milionu dolarů (téměř 104 milionů korun). 

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!