24. srpna 2018 14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Akademici FAMU žádají vládu o řešení situace režiséra Sencova

Režisér Oleg Sencov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Oleg Sencov. | foto: TwitterReprofoto

PRAHA Umělecká rada i Akademický senát FAMU v pátek vyzvaly české ministry zahraničí, spravedlnosti a kultury, aby pomohli diplomaticky vyřešit současnou situaci režiséra Oleha Sencova.

Výzvu vládě jednomyslně podpořila Umělecká rada FAMU, ve které mimo jiných zasedají dokumentaristka Helena Třeštíková, umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och nebo producent Švankmajerových filmů Jaromír Kallista. K výzvě se připojil i Akademický senát FAMU. Informoval o tom informoval děkan a předseda Umělecké rady FAMU Zdeněk Holý.

Sencov, který je hlasitým odpůrcem ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym, si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za terorismus. Režisér obvinění odmítá a označuje je za vykonstruovaná. Hladověním se domáhá propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, pokládá je za politické vězně. Celosvětové protesty na podporu všech vězněných trvají už čtvrtým rokem.

Slaví se den ukrajinské nezávislosti

„Případ Oleha Sencova nám připomíná, jak podstatné pro fungování právního a demokratického státu je právo na spravedlivý proces,“ uvedl děkan Holý.

Výzva byla odeslána ministrům v pátek, v Den ukrajinské nezávislosti. Zároveň se 29. srpna v kinosále FAMU v Lažanském paláci uskuteční projekce Sencovova filmu Gámer (Hráč).

Sencova podporují i další představitelé tuzemského kulturního života. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) se připojila k výzvě Evropské filmové akademie, která se týká podpory uvězněného Sencova v Rusku a 14. srpen uznala jako den Oleha Sencova.

Čeští filmaři drží protestní hladovku

Několik českých filmařů začalo 21. srpna držet na podporu Sencova řetězovou hladovku. Akci ve stý den Sencovovy hladovky iniciovala Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS). Pětidenní hladovku budou držet během běžných denních činností, nikoli na veřejném místě. Do pátku se k hladovce přihlásily dvě desítky lidí.

Podle některých zpráv se Sencovův zdravotní stav zhoršuje, obavy o něj vyjádřila řada mezinárodních institucí i jednotlivců. Oficiální ruská místa to odmítají. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International proces se Sencovem kritizovala jako stalinistický.

ČTK

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na Lidovky.cz