Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Akademie uznala kritiku. Oscar za populární snímek se zatím rozdávat nebude

Snímek Černý panter měl  také být údajně důvodem pro vznik Oscara za populární film. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Černý panter měl také být údajně důvodem pro vznik Oscara za populární film. | foto: MARVEL

LOS ANGELES Komise americké Akademie filmových umění a věd minulý měsíc oznámila, že zřizuje novou kategorii - Oscara pro nejpopulárnější film. Celá záležitost se ale setkala s tak negativními reakcemi, že se udílení této ceny odkládá na neurčito.

Oscary i příští rok zůstanou ve stejné podobě. Akademie se ale plánů na kategorii populárních filmů nevzdává a podle oficiálního vyjádření bude možnosti této kategorie dále zkoumat.

Hlavním argumentem pro odložení ceny je to, že by se kategorie objevila již ve třetím čtvrtletí roku a znamenala by změnu pravidel pro filmy, které již letos vyšly. Pravdou ale také je, že oznámení nové kategorie strhlo vlnu nesouhlasu od filmařů, kritiků i běžných diváků. Komentáře o tom, že tato vesměs velmi obecná kategorie svou podstatou znehodnocuje úspěchy ostatních filmů, zaplavily média i sociální sítě.

Mark Bridges dostal Oscara za nejlepší kostýmy. Ty vyrobil pro film Nit z...
Král se musí umět dobře oháknout. Snímek Černý panter (2018).

„Dostali jsme celou škálu různých ohlasů a shledali jsme, že musíme celou věc ještě prodiskutovat s členy Akademie,“ sdělila v oficiálním vyjádření Dawn Hudsonová, výkonná ředitelka Akademie filmových umění a věd. Cena se tak opravdu odkládá na neurčito.

Letošní předávání Oscarů mělo nejmenší sledovanost v historii soutěže, která funguje již od roku 1929. Cena pro populární film tak měla být změnou, která měla přilákat k obrazovkám více diváků. Tou další mělo být zkrácení celé ceremonie na méně než tři hodiny.


Spekulovalo se, že Oscar za popularitu má být také jakousi úlitbou pro komiksový film Černý panter. Ten slavil úspěch v kinech i u kritiků. Byl také podle aktivistů určitým kinematografickým milníkem, protože poprvé zobrazoval silnéafroamerické superhrdiny. Superhrdinské filmy si pravidelně odnášejí sošky za zvuk a umělé efekty, ale nikdy žádný nebyl nominován na Oscara za nejlepší film.

Další Oscary se budou udělovat 24. února 2019.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?