24. března 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Akce Kolben Open není jen obyčejné nahlédnutí do areálů bývalé Pragovky

Akce Kolben Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce Kolben Open. | foto: Štepánka Růžičková

Na čtvrtý ročník Kolben Open se chystá několik novinek. K prohlídce hal v areálu přispějí pamětníci z Prahy 9 svými vzpomínkami, otevřou se vnitřní prostory Haly E, které byly až dosud v rámci Kolben Open nepřístupné (Jídelna) a připravuje se velikou výstava rezidentů Pragovky s názvem With Wings.. Pragovka 2017, kurátorovanou Karlem Srpem mladším.

Akci Kolben Open založily roku 2014 umělkyně z Pragovky Zuzana Růžičková a Lucie Nováčková, původně jako akci pro několik kamarádů. Postupně se rozrostla v celodenní uměleckou událost. Kromě návštěvy nejprivátnější zóny umělců - ateliérů (na Pragovce je 70 umělců, pravidelně otevírá zhruba polovina.) a prezentace díla v kontextu místa, kde vznikají, mohou diváci navštívit s prohlídkou nepoužívané haly v areálu Pragovky, dětskou dílnu i koncert. Umělci často prezentují svá díla formou mikro výstav či site- specific instalací. Samozřejmostí je přítomnost umělce v ateliéru. Jarní termín, kdy v Pragovce kvetou moruše, industriálu moc sluší a na třetí ročník Kolben Open v roce 2016 dorazilo více než 800 lidí.

Akce Kolben Open.
Akce Kolben Open.

Historie budovy sahá k roku 1907 a založení První pražské továrny na automobily, která byla později přejmenována na značku Praga. V areálu ČKD Kolbenova se vyráběly osobní i nákladní automobily a komponenty pro ně. Jeden z reklamních sloganů této firmy bylo: “Vyrábíme vše, od špendlíků po lokomotivy!!!”

Kolben Open

Program Kolben Open 8.4.2017

10:00-13:00 Workshop pro děti
11:00 Prohlídka hal 19 a 21 s pamětníky vedená Marcelem Tomáškem a studenty FA ČVUT

11:00-18:00 Otevřené ateliéry
18:30 site specific instalace Orchestru Berg a vizuálního umělce Michala Kindernaye
19:00 slavnostní zahájení výstavy With Wings..Pragovka 2017
21:00 afterparty: Ticho de Beige & hosté

DJ Zagashi: večírek

Výstava Pragovka 2017.... With Wings
Součásti akce bude i kurátorská prohlídka výstavy. Ta trvá až do 22.4.

Lidovky.cz