Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Alba Houpacích koní a Kittchen mohou získat ceny Apollo i Vinyla

Jakub König alis Kittchen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub König alis Kittchen | foto: Reprofoto

Alba skupiny Houpací koně a projektu Kittchen mají šanci získat zároveň ceny Apollo i Vinyla za rok 2013, obě byla nominována ve třetím ročníku těchto hudebních cen. Kapela Houpací koně, která se pohybuje na domácí scéně od začátku 90. let, zabodovala s albem Everest. Jakub König propojující v projektu Kittchen své svébytné písničkářství s lo-fi zvuky a velkým množstvím nástrojů, zaujal hudební publicisty cen Vinyla i Apollo nahrávkou Radio.

O nominacích Hudebních cen Vinyla rozhodla šestadvacetičlenná porota složená z hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují nejen informativní, ale především názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény. V kategorii Deska roku jsou kromě nahrávky Everest od Houpacích koní a Radio od Kittchen nominovány také eponymní album IQ+1 a SEAT od souboru Vložte kočku. Objevem roku se mohou stát DEATHS, Nylon Jail nebo Palermo, za počin roku získaly nominace 15hodinový koncert skupiny B4, aktivity klubu Neone a projekt Piana na ulici.

Kapela Houpací koně

Kapela Houpací koně je nominována za album Everest.

Mezi nominovanými alby na cenu Apollo, které vybrala porota složená z osmi desítek hudebních publicistů, jsou kromě nahrávek Houpacích koní a Kittchen také desky Maratonika (Dan Bárta & Illustratosphere), Šero (Bratři Orffové), Ve tvý skříni (Ille), Under Quiet (Never Sol) a Vážná hudba (Prago Union).

"O ceny Apollo letos bude mezi sebou soupeřit též manželský pár. Olga Königová alias Ille a její manžel Jakub König pod hlavičkou svého projektu Kittchen," podotkl za pořadatele Apolla Tomáš Tenkrát.

O vítězích obou cen se rozhodne v únoru

O vítězi třetího ročníku cen Apollo rozhodne na neveřejném zasedání 5. února těsně před večerním ceremoniálem v La Loca Music Bar & Lounge desetičlenná porota, která také vzešla z hlasování publicistů. Na vítěze čeká 60 000 tisíc korun od Ochranného svazu autorského a soška Apollo dle návrhu výtvarníka Maxima Velčovského. Druhé publicistické ocenění Vinyla vyhlásí vítěze ve třech kategoriích 26. února v brněnské Flédě.

ČTĚTE TAKÉ

Vítězem druhého ročníku ceny Apollo si loni odnesl hudebník a producent Boris Carloff za své debutové album The Escapist. Ve druhém ročníku cen Vinyla byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku).

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.