28. března 2018 9:07 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Americká filmová akademie očistila svého šéfa Baileyho od nařčení ze sexuálního obtěžování

Šéf Akademie filmového umění a věd John Bailey. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Akademie filmového umění a věd John Bailey. | foto: ČTK

NEW YORK Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS), která uděluje ceny Oscar, očistila svého prezidenta Johna Baileyho obviněného před dvěma týdny ze sexuálního obtěžování. Oznámila to ve středu agentura AP. Bailey byl nařčen ze tří případů osahávání žen, jehož se měl dopustit před deseti lety. O osobě údajné oběti není nic známo.

Pětasedmdesátiletý režisér byl do čela AMPAS zvolen loni v srpnu, dva měsíce před skandálem producenta Harveyho Weinsteina, který v USA odstartoval vlnu obviňování ze sexuálních útoků. V prosinci akademie schválila svůj první kodex slušného chování, který umožňuje zbavit případné provinilce snadněji členství.

Z rozhodnutí AMPAS zůstane Bailey dále ve své funkci prezidenta a žádný postih mu nehrozí. Na jeho nevině se shodla jak etická komise filmové akademie, tak i sbor guvernérů AMPAS. V obou případech bylo rozhodnutí jednomyslné.

ČTK