1. července 2009 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Americký hudebník Troy von Balthazar se vydává na české turné

Troy von Balthazar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Troy von Balthazar | foto: Reprofoto

PRAHA Skladby Troye Von Balthazara - ať už je psal v rámci Chokebore nebo na sólový dráze - jsou jedny z nejpodivuhodnějších na světě. Na první poslech má člověk problémy zachytit v Troyově zvláštním frázování jakoukoliv meloii. Jenže na konci skladby si s překvapením uvědomí, že tu melodii nemůže dostat z hlavy...

Troy Von Balthazar je hlas a kytara legendárních Chokebore, kteří v 90. letech patřili k z nejvýraznějším kapelám na kultovním labelu Amphetamine Reptile Records a svých „15 minut slávy“ si užili na jednom z posledních turné Nirvany, když si je coby předkapelu vybral Kurt Cobain. „Kurt za náma vždycky přišel do šatny, připadal mi smutnej. Chtěl si s někým popovídat,“ vzpomíná Troy.

Chokebore - You Are the Sunshine of My Life

Troyovo české turné

Sobota 18.7. Dolní Bukovina
(Silver Rocket Summer Solo)
Neděle 19.7. Boskovice
(Boskovice festival)
Pondělí 20.7. Brno (Vegelite)
Úterý 21.7. Ostrava
(Hudební bazar)
Středa 22.7. Frýdek Místek
(Modrý salónek)
Čtvrtek 23.7. České Budějovice
(Velbloud)
Pátek 24.7. Kyjov u Krásné Lípy
(Kyjovský festiválek)
Sobota 25.7. Rokycany (Fluff Fest)

Chokebore ale nikdy neměli šanci upoutat pozornost mainstreamu – jejich pomalé, depresivní desky mířily do podvědomí a nikdy nesklouzly jen tak po povrchu. Troy Von Balthazar v posledních letech hraje na vlastní pěst a to, co vytváří, je v mnoha ohledech ještě působivější než Chokebore (na které se dnes mimochodem odvolává celá řada „sad core“ kapel, ale třeba i Radiohead): posmutnělé lo-fi písničky se sugestivními melodiemi a naléhavým zpěvem, střídmý, ale dostačující doprovod.

„Používám smyčky, kytaru a celou řadu zvuků. Skladby si na pódiu často žijou vlastním životem,“ líčí Troy. Ve druhé polovině července ho můžete vidět na několika koncertech v Česku: nejdříve sice bude hrát na trenčínském festivalu Pohoda pro tisíce lidí, ale pak se přesune tam, kde mu to podle jeho vlastních slov vyhovuje nejvíc: do klubů.

Troy Von Balthazar - Valentine / Days of Nothing

Společnost mu bude dělat Unkilled Worker - armáda jednoho muže, permanentně ve válce se světem. Alter egu kytaristy a zpěváka Todda z kapely Wollongong vyšlo nedávno u Silver Rocket debutové CD Faithcollapse.

Troy Von Balthazar: www.myspace.com/troyvonbalthazar
Unkilled Worker: www.unkilledworker.wordpress.com

kul, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz