20. srpna 2009 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Americký producent Phil Spector, odsouzený za vraždu, píše listy z vězení

Phil Spector | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Phil Spector | foto: Reuters

L.A. Excentrický americký hudební producent Phil Spector, odsouzený k 19 letům vězení za vraždu hollywoodské herečky Lany Clarkson, píše dopisy o svém životě za mřížemi. V jednom z nich, který byl zveřejněn ve středu, projevuje obavy o svou bezpečnost a vyjadřuje touhu po přemístění do "lepší věznice". Čtyřicetiletá Lana Clarkson zemřela 3. února 2003 na následky střelné rány do úst, vypálené ze Spectorovy zbraně ve vstupní hale jeho domu u Los Angeles.

Phil Spector

Spector se proslavil jako tvůrce tzv. zvukových stěn (walls of sounds), tedy záznamů kupení zvuků jednotlivých hudebních nástrojů na sebe. Koncem 50. let patřil k členům popové skupiny The Teddy Bears a v 60. letech spolupracoval například s Beatles. Produkoval také první sólová alba někdejších členů Beatles Johna Lennona a George Harrisona. V roce 1989 byl uveden do Dvorany slávy rokenrolu. V roce 2006 se Spector potají počtvrté oženil; jeho manželkou se stala o 30 let mladší modelka a herečka Rachelle Short.

Spector napsal svému příteli, hudebníkovi a hudebnímu žurnalistovi Stevemu Escobarovi o obavách, které v něm vyvolává skutečnost, že je ve stejném vězení jako pověsntí vrazi včetně Charlese Mansona a Sirhana Sirhana. Sdělil mu také, že se svými právními zástupci pracuje na tom, aby se díky odvolacímu procesu dostal do "lepší věznice, kde jsou drženi lidé podobnější mně samému, místo vší té spodiny, lumpů, gangsterů Mansonova typu... Tady by člověka zabili pro sáček polévky za 39 centů!"

Devětašedesátiletý Spector se také svěřil, že ho drží nad vodou skutečnost, že ho jeho manželka Rachelle začala v kalifornské trestnici dvakrát týdně navštěvovat. Káznice je 644 kilometrů od jejich domova v Alhambře, a jeho žena dlouhou cestu podniká každý víkend. "Je to opravdu věrná přítelkyně," prohlásil o své devětadvacetileté manželce. "Je to jako splněný sen, mít ji zase po svém boku."

Manželka prý mu nosí balíčky s jídlem, takže nemusí chodit do jídelny s ostatními vězni. "Vím, že je to příležitost dostat se ven z cely, ale čím méně spoluvězně vidím, tím lépe a bezpečněji se cítím," říká. Spectorovy dopisy zveřejnil Hal Lifson, publicista pracující pro Spectora a jeho manželku. Escobar, který žije v severní Kalifornii, prozradil, že mu Spector z vězení několikrát telefonoval.

ČTK